Irak przemycał materiały do budowy broni-Blix

Warszawska Fabryka Pomp i Armatury S.A.
14-01-2003, 16:06

LONDYN (Reuters) - Szef inspektorów rozbrojeniowy ONZ, Hans Blix powtórzył, że grupa inspektorów znalazła w Iraku dowody na to, że kraj dopuszczał się przemytu pewnych materiałów do budowy broni, choć nie jest na razie pewne czy mogą one mieć związek z produkcją broni masowego rażenia.

Choć Blix mówił już o tym w ubiegłym tygodniu na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych to dolar na krótko pogłębił spadek wobec euro i franka szwajcarskiego.

"Znaleźliśmy kilka dowodów na to, że Irak importował materiały mogące służyć do produkcji broni, co stanowi pogwałcenie zakazów Rady Bezpieczeństwa" - powiedział Blix w wywiadzie z telewizją BBC wyemitowanym w poniedziałek wieczorem.

"Nie stwierdziliśmy jednak, czy materiały te mogą służyć do produkcji broni masowego rażenia" - dodał.

W ubiegłym tygodniu Blix powiedział na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, że Irak nielegalnie importował "stosunkowo duże ilości silników rakietowych" oraz materiały do produkcji paliwa rakietowego.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagowała: Olga Markiewicz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Warszawska Fabryka Pomp i Armatury S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Irak przemycał materiały do budowy broni-Blix