Irak spłaci Bułgarii 360 mln USD długu w 2008 r.

DI, PAP
opublikowano: 11-11-2007, 14:50

W 2008 roku Irak spłaci Bułgarii gotówką 360 mln dolarów z tytułu zadłużenia powstałego w latach 70. i 80. ubiegłego wieku - poinformował w niedzielę w Sofii minister finansów Płamen Oreszarski.

Bułgaria - dodał - stanie się pierwszym krajem, z którym Bagdad zaczyna regulować swoje stosunki finansowe. Porozumienie jest częścią umowy między 19 państwami wierzycielami Iraku, zrzeszonymi w Klubie Paryskim, którzy w listopadzie 2004 roku zgodzili się umorzyć 80 proc. irackiego długu.

W tym tygodniu, jak przypomniał Oreszarski, rząd Bułgarii zaaprobował dwustronne porozumienie z Irakiem. Strona iracka uznała aktualizowaną wysokość swojego zadłużenia wobec Bułgarii na kwotę 3,51 mld dolarów. Dług powstał w okresie do 1989 roku. W skład tej kwoty wchodzą zarówno dług podstawowy, jak i odsetki.

W 2004 roku Bułgaria nie zgodziła się na całkowite umorzenie irackiego zadłużenia, jak nalegały na to USA i Wielka Brytania.

Suma, którą otrzyma Bułgaria, równa się około jednej trzeciej podstawowej części zadłużenia - podał minister.

"Jesteśmy wyjątkowo zadowoleni ze skutecznego sfinalizowaniem ponad dwuletnich negocjacji w sprawie zadłużenia z naszymi irackimi partnerami. Osiągnięte wyniki są dobrym rozwiązaniem w ramach międzynarodowych porozumień i obu państwom stwarzają dobre podstawy do rozwoju dalszej współpracy" - powiedział.

Irak jest winny Klubowi Paryskiemu 42 miliardy dolarów bez odsetek. Łączne, zadłużenie Iraku za granicą po umorzeniu 80 proc. zadłużenia oceniane jest na około 90 miliardów dolarów.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane