Irak wstrzymał na miesiąc dostawy ropy

Bank Amerykański w Polsce Spółka Akcyjna
08-04-2002, 13:15

BAGDAD (Reuters) - Przywódca Iraku, Saddam Hussein poinformował, że od poniedziałku jego kraj wstrzymał na miesiąc eksport ropy w proteście przeciwko inwazji izraelskich wojsk na kontrolowane przez Palestyńczyków tereny Zachodniego Brzegu Jordanu.

"Rada Rewolucyjna, partia Baath oraz rząd Iraku zdecydowały na posiedzeniu 4 kwietnia, że eksport ropy zostanie całkowicie wstrzymany od popołudnia 8 kwietnia przez rurociąg biegnący do tureckiego portu na Morzu Śródziemnym oraz z naszych portów w Basrah na okres 30 dni" - powiedział przywódca Iraku w wystąpieniu telewizyjnym.

Saddam dodał również, że po 30 dniach "podejmiemy kolejne decyzje, lub stanie się to gdy siły izrealskie wycofają się z terenów palestyńskich".

Minister do spraw ropy Amir Muhammed Rasheed powiedział, że dostawy irackiej ropy, która stanowi cztery procent całego światowego rynku z portów w Zatoce Perskiej i Turcji wstrzymano w poniedziałek o godzinie 12.00 czasu warszawskiego.

Na decyzję władz Iraku zareagowały rynki. Cena za baryłekę ropy Brent z dostawą w maju wzrosła o jednego dolara do 27,35 dolara.

Sekretarz Generalny Organizacji Eksporterów Ropy (OPEC) Ali Rodriguez powiedział natomiast, że we wtorek będzie rozmawiać z przedstawicielami krajów wchodzących do kartelu.

Irak produkuje blisko 2,5 miliona baryłek ropy dziennie, a cały OPEC 25 milionów. Rodriguez nie powiedział, czy z powodu decyzji Iraku kartel zwiększy produkcję, choć nie wykluczył, że OPEC może zwołać spotkanie nadzwyczajne w tej sprawie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bank Amerykański w Polsce Spółka Akcyjna

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Irak wstrzymał na miesiąc dostawy ropy