Iran pomaga w odbiciu cen ropy

We wtorek notowania ropy brent odbijają się po poniedziałkowym załamaniu, do czego przyczyniają się spadające szanse na szybkie osiągnięcie porozumienia w negocjacjach dotyczących irańskiego programu atomowego.

Notowania ropy brent w ciągu ostatnich 6 miesięcy
Zobacz więcej

Notowania ropy brent w ciągu ostatnich 6 miesięcy Bloomberg

Ceny ropy brent zwyżkują we wtorek po południu o 0,9 proc., po tym jak w poniedziałek załamały się o 6,4 proc., czyli najmocniej od czterech lat. Negocjacje między Iranem a światowymi mocarstwami, mogące doprowadzić do zniesienia sankcji nałożonych na eksport ropy z tego kraju, najprawdopodobniej nie przyniosą porozumienia przed upływającym we wtorek terminem, twierdzą źródła zbliżone do rozmów. Nawet jeżeli do porozumienia dojdzie, irańska ropa nieprędko powróci na rynek, przewidują specjaliści.

- Podstawowe pytanie brzmi, jak szybko dojdzie do zniesienia sankcji. Uważam, że zajmie to dłużej, niż oczekują inwestorzy. Potem przejdziemy do kwestii, jak szybko Irańczycy będą potrafili wznowić produkcję – komentował Paul Stevens, specjalista think-tanku Chatham House.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Iran pomaga w odbiciu cen ropy