Iran wznowił wzbogacanie uranu w Isfahanie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-08-2005, 13:39

Iran wznowił w poniedziałek prace nad wzbogacaniem uranu w zakładach atomowych w Isfahanie - poinformował zastępca szefa Irańskiej Agencji Energii Atomowej Mohammad Saidi. "Zakłady wzbogacania uranu w Isfahanie rozpoczęły prace pod dozorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)" oświadczył Saidi.

Iran wznowił w poniedziałek prace nad wzbogacaniem uranu w zakładach atomowych w Isfahanie - poinformował zastępca szefa Irańskiej Agencji Energii Atomowej Mohammad Saidi. "Zakłady wzbogacania uranu w Isfahanie rozpoczęły prace pod dozorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)" oświadczył Saidi.

"Komisja Europejska nie komentuje tej decyzji" - podkreślił jeden z rzeczników KE Stefaan De Rynck. Po opinię w tej sprawie rzecznik odesłał do trzech krajów: Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji, które z ramienia Unii Europejskiej prowadzą z Iranem rozmowy.

Iran w niedzielę odrzucił unijne propozycje współpracy gospodarczej w zamian za zawieszenie przez Teheran działalności nuklearnej. Szef irańskiej dyplomacji Kamal Charazzi ocenił je w niedzielę jako "bezwartościowe", bo nie zawierały zgody na wzbogacanie przez Iran uranu.

W poniedziałek w zakładach w Isfahanie dwóch pracowników, ubranych w białe kombinezony i maski na twarzach, podniosło pełen uranu pojemnik, otworzyło pokrywę i przechyliło nad taśmociągiem. Inni obserwowali ich pracę na zainstalowanych monitorach.

"Jestem podekscytowany. Nie wierzyłem w to do ostatniej chwili, myślałem że to się nie zdarzy, ale teraz jestem bardzo szczęśliwy" - powiedział jeden z irańskich naukowców.  

Do zakładów w Isfahanie została zaproszona niewielka grupa dziennikarzy. Całe zakłady, położone 20 km od miasta, otoczone są kilkunastoma bateriami wyrzutni przeciwlotniczych, a otoczona drutem kolczastym okolica patrolowana jest przez uzbrojonych ochroniarzy.

We wtorek na żądanie unijnych negocjatorów zbiera się Rada Gubernatorów MAEA, by uzgodnić środki nacisku na Teheran. Unia Europejska zagroziła, że wznowienie prac pociągnie za sobą konieczność zwrócenia się do ONZ o nałożenie na ten kraj sankcji.

Rzecznik Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu poinformował tymczasem, że głównym negocjatorem ds. nuklearnych zostanie ultrakonserwatysta Ali Laridżani. Zastąpi on uchodzącego za pragmatyka Hasana Rohaniego.

Stany Zjednoczone od dawna domagają się od Iranu wstrzymania jego programu nuklearnego, wskazując, że Teheran w rzeczywistości chce zdobyć broń jądrową. Iran temu zaprzecza i twierdzi, że jego program atomowy na wyłącznie pokojowy charakter.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane