Iran zakazał wstępu 38 inspektorom MAEA

22-01-2007, 12:59

Iran zdecydował, że zakaże dostępu do swoich instalacji nuklearnych 38 inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Krok ten stanowi odpowiedź na grudniową rezolucję ONZ nakładającą na Teheran sankcje - poinformował w poniedziałek przedstawiciel irańskiego parlamentu Aladin Borudżerdi.

Iran zdecydował, że zakaże dostępu do swoich instalacji nuklearnych 38 inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Krok ten stanowi odpowiedź na grudniową rezolucję ONZ nakładającą na Teheran sankcje - poinformował w poniedziałek przedstawiciel irańskiego parlamentu Aladin Borudżerdi.

"Iran zdecydował, że odmówi wstępu 38 inspektorom z MAEA, o czym oficjalnie poinformował Agencję" - powiedział Borudżerdi, który jest szefem parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego. Jak zapowiedział, "jest to pierwszy krok mający ograniczyć współpracę" z agendą ONZ, zajmującą się monitorowaniem pokojowego wykorzystania energii jądrowej przez poszczególne kraje.

Borudżerdi dodał, że lista inspektorów, których dotyczy zakaz, "nie była ustalana na podstawie kryterium narodowości". Całej listy nie udostępniono.

27 grudnia irański parlament uchwalił ustawę obligującą rząd do zrewidowania współpracy z MAEA.

Tekst ustawy, za którym opowiedziała się większość deputowanych, głosił ponadto, że "zadaniem rządu, po przyjęciu rezolucji ONZ nr 1737, jest przyspieszenie pokojowego programu nuklearnego".

Przyjęta 23 grudnia rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ, nakładającą sankcje na Iran za jego program nuklearny, żąda od Teheranu wstrzymania wszelkich prac nad wzbogacaniem uranu, także dla celów energetyki atomowej. Ponadto rezolucja zakazuje innym krajom członkowskim ONZ dostarczania Iranowi materiałów i technologii, mogących posłużyć do prac nad wzbogacaniem uranu.

Teheran utrzymuje, że chce produkować wyłącznie uran nisko wzbogacony, nadający się tylko do celów pokojowych - na paliwo w elektrowniach jądrowych, a nie do budowy broni nuklearnej. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Iran zakazał wstępu 38 inspektorom MAEA