Iran znalazł nowe, znaczące złoża rudy uranu

PAP
opublikowano: 23-02-2013, 16:25

Iran znalazł nowe, znaczące złoża rudy uranu, które mogą być wykorzystane w jego programie nuklearnym. Wyznaczył też 16 kolejnych miejsc, w których mogą być postawione elektrownie jądrowe - podała irańska agencja atomowa, na którą w sobotę powołuje się IRNA.

Irańska Organizacja Energii Atomowej cytowana przez państwową agencję informacyjną IRNA podała, że złoża odkryto w "nadmorskich regionach na południu kraju", a ich wielkość jest trzykrotnie większa niż wcześniej szacowano.

Jeśli chodzi o potencjalne lokalizacje elektrowni atomowych, nie podano szczegółów. Wiadomo jedynie, że są to wybrzeża Zatoki Perskiej, Zatoki Omańskiej, Morza Kaspijskiego i prowincja (ostan) Chuzestan.

Dotychczas nie uzyskano niezależnego potwierdzenia tej wiadomości, jednak, jak pisze Reuters, zachodni eksperci szacowali wcześniej, że przy niewielkiej liczbie kopalni uranu jego zasoby w Iranie mogą się wkrótce wyczerpać.

Według danych, które podała IRNA, irańskie rezerwy rudy uranu, biorąc pod uwagę odkrycia z ostatnich 18 miesięcy, ocenia się na około 4400 ton.

Informacje te podano na kilka dni przed rozpoczęciem negocjacji Iranu ze światowymi mocarstwami. Według dyplomatów grupa krajów 5+1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Francja, Wielka Brytania, Rosja i Chiny - plus Niemcy) podczas rozpoczynających się we wtorek rozmów w Kazachstanie ma zaoferować Teheranowi złagodzenie międzynarodowych sankcji w zamian za ograniczenie produkcji wysoko wzbogaconego uranu.

Zdaniem państw zachodnich produkcja uranu wzbogaconego w 20 proc., który można łatwo wzbogacić do poziomu 90 proc. potrzebnego do produkcji broni atomowej, wskazuje na to, że Iran chce zdobyć możliwość budowy takiego uzbrojenia. Iran zaprzecza tym oskarżeniom, przekonując, że wzbogacony uran ma być wykorzystany w reaktorach jądrowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu