Irański eksport ropy załamie się w listopadzie

opublikowano: 06-11-2018, 10:37

Eksport irańskiej ropy mocno spadł od czasu zapowiedzenie przez Donalda Trumpa przywrócenia sankcji na Teheran, jednak najwięksi kupcy już planują ponowne zwiększenie zamówień.

Pierwotnym celem sankcji było jak największe ograniczenie irańskiego eksportu ropy, wstrzymanie programów jądrowych i rakiet balistycznych oraz ograniczenie wsparcia bojowników wojskowych, szczególnie w Syrii, Jemenie i Libanie.

Jednak najwięksi importerzy irańskiej ropy – Chiny, Indie, Korea Południowa, Japonia, Włochy, Grecja, Tajwan oraz Turcja – przynajmniej przez kolejnych 180 dni mogą dalej kupować surowiec z Iranu, co oznacza, że po listopadzie  eksport może ponownie zacząć rosnąć.

- Decyzja USA (o przyznaniu zwolnień) to odejście od określonego celu, jakim było zmniejszenie eksportu Iranu do zera - powiedział Pat Thaker, dyrektor regionalny na Bliski Wschód i Afrykę w The Economist Intelligence Unit.

W wyniku nacisków ze strony Waszyngtonu, eksport ropy w Iranie w listopadzie może nie przekroczyć 1-1,5 miliona baryłek dziennie, co stanowi zaledwie jedną trzecią eksportu w szczytowym momencie w połowie 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane