Czytasz dzięki

Irlandczyk nowym przewodniczącym eurogrupy

  • PAP
opublikowano: 09-07-2020, 19:44
aktualizacja: 09-07-2020, 20:45

Minister finansów Irlandii Paschal Donohoe będzie nowym przewodniczącym eurogrupy - zdecydowali w czwartek w tajnym głosowaniu ministrowie finansów państw strefy euro.

Poza nim kandydatami byli jeszcze minister gospodarki Hiszpanii Nadia Calvino oraz minister finansów Luksemburga Pierre Gramegna. Ten ostatni wycofał się po pierwszej rundzie głosowania, w której otrzymał najmniej głosów.

Donohoe, 45-latek z Dublina, jest politykiem chadeckiej Fine Gael. Zaczynał od stanowiska radnego miejskiego w irlandzkiej stolicy. W 2013 roku został ministrem odpowiedzialnym za sprawy europejskie, by potem pełnić funkcje ministra transportu, turystyki i reform. Później, od maja 2016 roku, był ministrem wydatków publicznych i reform. Stanowisko szefa resortu finansów piastuje od połowy 2017 roku, najpierw w rządzie Leo Varadkara, a teraz w gabinecie Micheala Martina.

Obecnie eurogrupą kieruje Portugalczyk Mario Centeno, który ogłosił w minionym miesiącu, że po zakończeniu swojej 2,5-letniej kadencji rezygnuje z ubiegania się o dalsze sprawowanie tej prestiżowej funkcji. Jego następca zacznie urzędowanie od poniedziałku i będzie sprawował funkcję co najmniej do końca 2022 roku.

"Nie mam wątpliwości, że Paschal będzie znakomitym szefem eurogrupy" - mówił na konferencji prasowej przez łącze wideo z Lizbony Centeno. Przypomniał, że euroland będzie w tym roku w recesji, a przyszłoroczne odbicie nie będzie na tyle silne, by nadrobić straty z tego roku.

Donohoe przyjdzie kierować eurogrupą w szczególnym momencie, gdy strefa euro przeżywa największe załamanie gospodarcze w swojej historii. Według środowych prognoz Komisji Europejskiej przez pandemię koronawirusa PKB eurolandu w tym roku ma skurczyć się o 8,7 proc.

"Wyzwania są wielkie, ale damy radę i przezwyciężymy je" - mówił na konferencji prasowej Donohoe przypominając, że przez kryzys obywatele znowu obawiają się o swoje miejsca pracy i dochody. Jak zapewniał euro może być podstawą odpowiedzi na to wyzwanie. Najbliższe posiedzenie eurogrupy pod przewodnictwem Irlandczyka jest planowane na 11 września.

Eurogrupa to nieformalny organ, który ma przede wszystkim ściśle koordynować politykę gospodarczą państw strefy euro. Zbiera się zwykle raz w miesiącu – w przeddzień posiedzenia Rady UE do Spraw Gospodarczych i Finansowych. W posiedzeniach eurogrupy uczestniczą m.in. komisarz UE do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł oraz prezes Europejskiego Banku Centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane