Irlandzcy hotelarze myślą o wejściu na polski rynek

Magdalena Kozmana
opublikowano: 12-07-2000, 00:00

Irlandzcy hotelarze myślą o wejściu na polski rynek

Jurys Doyle Hotel Group interesuje się naszym regionem

Jurys Doyle Hotel Group, największa prywatna irlandzka grupa hotelarska, rozgląda się po europejskim rynku. Wczoraj przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że zamierzają wejść na rynek Europy Środkowej i Wschodniej. Jednym z kluczowych państw ma być Polska.

Pat McCann, dyrektor generalny Jurys Doyle Hotel Group, powiedział w rozmowie z agencją Reuters, że jego firma interesuje się obecnie przede wszystkim rynkiem tzw. wschodzących gospodarek. Jego uwaga koncentruje się na Polsce, Czechach i Węgrzech. Koszty wejścia na rynki państw rozwiniętych są dla grup hotelarskich, które nie posiadają znanych marek, bardzo wysokie. Pat McCann nie zaprzeczył, że jedynym możliwym wyjściem w takiej sytuacji może okazać się przejęcie lokalnej firmy hotelarskiej.

DŽjş vu

Jednak w ciągu ostatnich lat przynajmniej kilkanaście firm hotelarskich, w tym kilka dużych sieci, zapowiadało wejście na nasz rynek. Wśród nich należy wymienić szwedzki Scandic i hiszpański NH Hoteles — lokalne, prężnie rozwijające się sieci, ale o mniej znanych markach. Na razie są to jednak tylko mgliste plany. Jurys Doyle Hotel Group prawdopodobnie nie będzie wyjątkiem. Nawet giganty branży, takie jak Starwood, Marriott czy Granada, chociaż obecne już na naszym rynku, nie mają zamiaru tworzenia całego łańcucha hotelarskiego. Najszybciej z całego grona zagranicznych inwestorów w tej branży rozwijają się francuskie sieci Accor i Envergure, a także oparty na franchisingu Bass i amerykański Best Western.

Podwojone obroty

Chociaż Jurys Doyle Hotel Group jest jedną z mniejszych europejskich sieci hotelarskich, to w realizacji jej planów ekspansji w naszym regionie Europy może pomóc dobra kondycja finansowa. Grupa powstała w wyniku wchłonięcia w kwietniu 1999 roku Doyle Hotel Group przez Jurys Hotel Group. Dzięki transakcji, wartej 255 mln USD (1 mld zł), w ciągu ostatniego roku obroty firmy wzrosły ponad dwukrotnie — do kwoty 219 mln EUR (900 mln zł). Zysk przed opodatkowaniem wzrósł natomiast o 70 proc. — do 50 mln EUR (205 mln zł).

Jurys Doyle Hotel Group posiada 30 ośrodków o łącznej liczbie 5400 pokoi. Zlokalizowane są one w Irlandii, Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Grupa posiada kilka hoteli pięciogwiazdkowych, jednak przeważają w niej obiekty trzy- i czterogwiazdkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kozmana

Polecane