Iron Force z Zabrza zawojuje Europę

opublikowano: 14-01-2019, 22:00

Tajwańskich inwestorów wciąż jest jak na lekarstwo, ale w katowickiej strefie fabrykę za 80 mln zł buduje dostawca automotive.

Katowicka strefa wygrała w ubiegłym roku pod względem liczby firm, które ściągnęła (51) i miejsc pracy, które obiecały (2152). Spółka ma jeszcze jeden sukces: zdobyła inwestora z Tajwanu, a to rzadkość. Iron Force Poland zatrudni 100 osób i zainwestuje w Zabrzu 80 mln zł w produkcję części i komponentów dedykowanych samochodowym pasywnym systemom bezpieczeństwa.

W 2018 r. na
projekty w kierowanej przez Janusza Michałka Katowickiej Specjalnej Strefie
Ekonomicznej zdecydowało się 12 firm z branży automotive. Zainwestują ponad 830
mln zł i zatrudnią co najmniej 840 osób.
Zobacz więcej

Strefowa dwunastka

W 2018 r. na projekty w kierowanej przez Janusza Michałka Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zdecydowało się 12 firm z branży automotive. Zainwestują ponad 830 mln zł i zatrudnią co najmniej 840 osób.

— Wybraliśmy Polskę i Zabrze z uwagi na dostęp do dobrze rozwiniętej infrastruktury i dobrze wykształconych, ciężko pracujących pracowników — mówi Camden Lee, wiceprezes Iron Force Group.

Spółka produkuje m.in. nadmuchiwacze poduszek powietrznych i podzespoły pasów bezpieczeństwa.

— Działalność związaną z produkcją części samochodowychprowadzimy na Tajwanie i w Chinach. Dzięki zakładowi w Polsce będziemy mogli nawiązać bliską współpracę z klientami z całego świata i rozwinąć się w Europie — mówi Camden Lee.

Iron Force została założona w 1997 r. Spółka jest notowana na giełdzie w Tajpej. Oprócz produkcji dla branży motoryzacyjnej, spółka jest także dostawcą m.in. manekinów i wieszaków. Europejski zakład tych wyrobów znajduje się w pobliżu Frankfurtu nad Menem. Inwestycje z tajwańskim kapitałem stanowią niewielką część portfela Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). We wrześniu 2018 r. podczas otwarcia Zagranicznego Biura Handlowego w Tajpej agencja podpisała ze swoją tamtejszą odpowiedniczką — InvesTaiwan — porozumienie o współpracy w promocji inwestycji.

— Budowa fabryki Iron Force to drugi od 2016 r., projekt z Tajwanu obsłużony przez PAIH. Mamy nadzieję, że m.in. dzięki współpracy z InvesTaiwan liczba pomyślnie zrealizowanych przedsięwzięćinwestycyjnych nad Wisłą wzrośnie — mówi Krzysztof Senger, p.o. prezesa PAIH.

Pierwszym z projektów było uruchomienie platformy szkoleniowej iTutorGroup w 2017 r. Na koniec 2017 r. tajwańskie inwestycje bezpośrednie w Polsce wynosiły 107,1 mln zł, wynika z danych NBP. © Ⓟ

79 Tyle jest w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej firm z sektora automotive…

20 mld zł …tyle zainwestowały w strefie. To 60 proc. wszystkich nakładów…

35 tys. ...a tyle osób zatrudniają.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu