Islandia szykuje się na „głębszą recesję”

opublikowano: 19-06-2019, 07:35

Mar Gudmundsson, szef banku centralnego Islandii oczekuje, że spadek liczby turystów i katastrofalny sezon połowów mogą spowodować „głębszą recesję” w tym roku.

- Jesteśmy przygotowani na możliwość głębszej recesji, a liczba turystów wydaje się wskazywać, że może do tego dojść – powiedział Gudmundsson. – Wyniki turystyki mogą spaść do poziomu z 2016 roku, a to może mieć znaczący wpływ na gospodarstwa domowe, ale mam nadzieję, że wyjdziemy z tego na początku przyszłego roku – dodał.  

Ciosem dla islandzkiej gospodarki było bankructwo linii lotniczej Wow Air. Bank centralny zareagował obniżeniem stopy procentowej w maju o 50 pkt. bazowych do 4 proc. Prognozuje jednak, że PKB Islandii spadnie w tym roku prawdopodobnie o 0,4 proc. Szef banku centralnego nie wpada jednak w pesymizm.

- Nigdy wcześniej nie byliśmy tak dobrze przygotowani jak obecnie do radzenia sobie z pogarszającą się sytuacją – powiedział Gudmundsson. – Mamy przestrzeń do działań monetarnych, dużo miejsca do obniżek stóp, jeśli okażą się niezbędne – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy