ISOK — reaktywacja

opublikowano: 06-11-2018, 22:00

Wróciła nadzieja na uratowanie 200 mln zł unijnej dotacji. We wtorek Wody Polskie podpisały umowę na dokończenie systemu.

Trwa emocjonująca walka o uratowanie 200 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na Informatyczny System Osłony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami (ISOK). Projekt musi być dokończony i rozliczony do końca marca, aby Polska nie musiała zwracać UE pieniędzy. Wart 300 mln zł projekt był realizowany od 2013 r., a w połowie 2016 r. zamawiający — Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej — rozstał się wykonawcą, giełdowym Qumakiem. Od tamtej pory projekt nie miał wykonawcy, który mógłby dokończyć system. Przełom przyszedł we wtorek. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w wyniku przeprowadzonych negocjacji Wody Polskie (następca prawny KZGW) podpisały umowę na wdrożenie produkcyjne systemu z konsorcjum GIS Partner i Engave. Wartość zlecenia jest nawet niższa niż pierwotnie planowany budżet w przetargu otwartym, który był ustalony na 28,4 mln zł. GIS Partner ma odpowiadać za warstwę aplikacyjną, a Engave za infrastrukturę techniczno-systemową.Zamówienie ma być zrealizowane do połowy lutego. Termin jest bardzo ambitny, ale realny. Przemawia za tym fakt, że wykonawcy podjęli się realizacji zamówienia, choć kary umowne są kilkudziesięciokrotnie wyższe niż w umowie z poprzednim wykonawcą.

Jeśli konsorcjum wykona zamówienie w terminie, będzie to pierwszy kamień milowy zrealizowany w projekcie zgodnie z harmonogramem. Do tej pory żadne terminy nie były dotrzymane. Jeszcze na początku października w planie naprawczym spodziewano się podpisania umowy w połowie października. Qumak zakwestionował jednak wybór wykonawcy w trybie z wolnej ręki i złożył odwołanie do KIO. Ta zdecydowała się je oddalić, co umożliwiło dalsze negocjacje z GIS Partnerem i w rezultacie podpisanie umowy.

W połowie roku nad systemem ISOK krążyło widmo porażki. Wody Polskie ostatecznie zadeklarowały, że nie podpiszą porozumienia z Qumakiem (który przed tygodniem złożył wniosek o upadłość) i prowadziły audyt projektu. Z raportów na Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji wynika, że przed kilkoma miesiącami szefostwo Wód Polskich zdecydowało się uratować projekt i zaangażowało profesjonalną kancelarię prawną specjalizującą się w Prawie zamówień publicznych oraz eksperta w dziedzinie IT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu