IT Kontrakt jedzie na Zachód

Katarzyna Latek
opublikowano: 05-08-2010, 00:00

Polscy informatycy mają zawojować niemiecki rynek. Wprowadzi ich tam wrocławska Gazela Biznesu.

Polscy informatycy mają zawojować niemiecki rynek. Wprowadzi ich tam wrocławska Gazela Biznesu.

Polscy informatycy mają wyższe kompetencje niż ich niemieccy koledzy — tak uważają przedstawiciele firmy IT Kontrakt. I chcą to wykorzystać, wchodząc na tamtejszy rynek. Gazela Biznesu z 2009 r. zajmuje się outsourcingiem kadry IT. Zatrudnia — w różnych formach — 230 informatyków. Do tego ma w swojej bazie 20 tys. polskich specjalistów tej branży, którzy chętnie przyjmują zlecenia.

— Podejmujemy się realizacji wszelkich projektów informatycznych, zwłaszcza w dużych korporacjach i w bankach — mówi Marceli Smela, dyrektor generalny IT Kontrakt.

Władze IT Kontrakt uważają, że są zdecydowanym liderem na polskim rynku outsourcingu kadr IT.

— Zdajemy sobie sprawę, że konkurencja nie śpi — dodaje Marceli Smela. W związku z tym firma zdecydowała się na ekspansję na Zachód. 1 października powstanie niemiecka spółka IT Kontrakt GmbH. Dlaczego wybrano Niemcy? Z dwóch powodów. Po pierwsze, to duży rynek, po drugie, niemieckie firmy wciąż jeszcze mają świeżo w pamięci kryzys finansowy, dlatego będą skłonne zainteresować się tańszą ofertą Polaków. IT Kontrakt zatrudni tamtejszych menedżerów, którym łatwiej będzie prowadzić negocjacje z dużymi klientami.

— Bardzo dobrze zbadaliśmy niemiecki rynek outsourcingu IT. Było to o tyle łatwe, że znacznie różni się od polskiego. Nasz jest bardzo rozdrobniony, a w Niemczech liczą się tak naprawdę 2-3 firmy. Łatwo było sprawdzić ich ofertę — mówi dyrektor IT Kontraktu.

Jakie wnioski? Niemieckie firmy outsourcingowe mają wysokie stawki i nie są elastyczne.

— Uznaliśmy, że jesteśmy w stanie zaproponować tamtejszym bankom i instytucjom korzystniejsze warunki finansowe, elastyczniejsze formy umów, a ponadto nasi informatycy są po prostu lepsi i skłonni pracować za niższe stawki. Liderzy niemieckiego rynku są rozpieszczeni brakiem prawdziwej konkurencji — wylicza Marceli Smela.

Jego zdaniem, polscy informatycy będą bardziej konkurencyjni nawet wtedy, kiedy zleceniodawca będzie musiał zapewnić im zakwaterowanie.

Według raportu firmy badawczej DiS, Polska za kilka lat może stać się liderem outsourcingu w Europie. W sektorze tym pracuje już ok. 50 tys. Polaków, a rynek wyceniany jest na 2 mld USD. Jednak nadal jest on dwukrotnie mniejszy od największego rynku usług outsourcingowych w Europie — Wielkiej Brytanii (100 tys. osób zatrudnionych w sektorze). W Polsce klientami IT Kontraktu byli m.in. AIG, Eurobank, Getin Leasing, Lukas Bank, TP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu