Itella dwoi się w Toruniu

opublikowano: 02-01-2013, 00:00

Państwowa fińska spółka dostanie grant od polskiego rządu. Obiecuje, że za dwa lata będzie zatrudniać ponad 750 osób.

Niedawno Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że wicepremier Janusz Piechociński postanowił udzielić 1,4, mln zł wsparcia firmie Itella Information, która w centrum usług wspólnych w Toruniu zatrudni 270 osób. Itella Information to jeden z trzech filarów dawnej Poczty Fińskiej. W Finlandii państwowa spółka zajmuje się dziś tradycyjną pocztą, logistyką i usługami dla biznesu od 2007 r. oferowanymi właśnie pod szyldem Itella Information.

— Mamy centrum usług w Toruniu już od 2010 r. Pracuje w nim 280 osób. Do 2015 r. zatrudnimy ich jeszcze 270 — zapowiada Miikka Savolainen, dyrektor zarządzający Itella odpowiedzialny za Polskę, Słowację i kraje nadbałtyckie.

Itella weszła do Polski w 2008 r. kupując firmę świadczącą usługi outsourcingowe, zatrudniającą 200 osób. Poszerzyła zakres usług o finanse i księgowość i zatrudnia dziś w Polsce ponad 500 osób w centrach w Warszawie (200 osób), Poznaniu (20) i głównej lokalizacji w Toruniu. Itella jest jedyną firmą z sektora nowoczesnych usług biznesowych działającą w tym kujawsko-pomorskim mieście.

— Szukaliśmy miasta z co najmniej 100 tys. mieszkańców, uniwersytetem i małą konkurencją, dlatego nie braliśmy pod uwagę Krakowa czy Wrocławia — opowiada Miikka Savolainen.

To z Torunia Itella obsługuje klientów z Polski, Norwegii, Finlandii, Szwecji i Niemiec. Spółka ma też biura w tych krajach, a także w krajach nadbałtyckich, ale toruńskie centrum jest kluczowe. Itella Information zatrudnia 2,5 tys. osób. W 2012 r. zanotuje 280 mln EUR przychodów oraz zysk (na razie nie ujawnia jego wysokości). Ponieważ Itella stawia na automatyzację, oprócz księgowych zatrudnia też programistów. W Toruniu w centrum oprogramowania pracuje ponad 50 osób.

— Ich liczba będzie się zwiększać — zapowiada Miikka Savolainen. Polska święci triumfy w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. W naszym kraju działa już niemal 300 centrów firm z zagranicznym kapitałem, najwięcej ze wszystkich krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Pracuje w nich ponad 100 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu