IX NFI może porzucić Forest

Berger Agnieszka
11-02-1999, 00:00

IX NFI może porzucić Forest

16 lutego odbędzie się kolejna runda negocjacji między IX NFI im. E. Kwiatkowskiego i przedstawicielami wojewody małopolskiego w sprawie prywatyzacji Gorlickiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego Forest. Dyrekcja firmy obawia się, że fundusz może wycofać się z rokowań.

Forest zajmuje się produkcją drobnych przedmiotów z drewna — głównie galanterii kuchennej — jednak specjalność firmy stanowią drewniane wieszaki. Przedsiębiorstwo z Gorlic jako jedyne w Polsce wytwarza je na dużą skalę. Z wyceny przygotowanej przez Business Consulting wynika, że zakłady z Gorlic warte są od 4,1 do 7,2 mln zł.

Pogoń za inwestorem

Wejściem kapitałowym do firmy interesowały się do tej pory trzy Narodowe Fundusze Inwestycyjne: NFI im. Kwiatkowskiego, NFI Foksal oraz I NFI, a także Pioneer Investment i Centrum — grupa inwestycyjna PZU SA.

Na ogłoszone w listopadzie zaproszenie do rokowań odpowiedział tylko IX NFI i warszawski Opifeks — najważniejszy dystrybutor wyrobów przedsiębiorstwa. Jednak oferta firmy ze stolicy, jako niepełna, została odrzucona przez wojewodę.

— Obawiam się, że „Kwiatkowski”, ze względu na kiepskie ubiegłoroczne wyniki należących do niego spółek, może zmodyfikować swoje plany inwestycyjne. Jeśli fundusz nas nie kupi, wojewoda powtórnie ogłosi zaproszenie do rokowań lub wystąpi o komercjalizację przedsiębiorstwa — mówi Wiesław Piwowar, wicedyrektor Forestu.

— Nasi eksperci nie skończyli jeszcze analiz firmy z Gorlic. Dopiero na ich podstawie fundusz podejmie ostateczną decyzję – zapewnia Andrzej Barna, dyrektor finansowy IX NFI.

Wieszaki na eksport

W ciągu ostatniego roku krajowa sprzedaż Forestu wzrosła o 200 proc. Nadal jednak rynek polski jest dla gorlickich zakładów tylko uzupełnieniem eksportu, który stanowi około 80 proc. sprzedaży. Przedsiębiorstwo sprzedaje swoje wyroby głównie do Niemiec. Wieszaki z Gorlic trafiają też m.in. do Francji, Austrii, Australii, Izraela i krajów Beneluksu.

— Niedawno udało się nam pozyskać nowego odbiorcę w Wielkiej Brytanii. Wejście na ten rynek ułatwi nam certyfikat FFC, przyznawany wyrobom z drewna, których produkcja nie wiąże się z rabunkową gospodarką leśną — uważa Stanisław Wyporski, dyrektor Forestu.

Agnieszka Berger

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Berger Agnieszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IX NFI może porzucić Forest