Izba Reprezentantów zatwierdziła miliardy na wojny

PAP
opublikowano: 18-12-2010, 20:30

 Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w piątek niemal bez debaty ustawę zezwalającą Departamentowi Obrony wydanie 160 mld dol. na wojny w Iraku i Afganistanie w bieżącym roku budżetowym.

Ustawę przyjęto 341 głosami za przy 48 przeciwnych. Wcześniej Demokraci w obu izbach Kongresu zgodzili się usunąć z niej kilka zapisów, m.in. zezwalający osobom otwarcie przyznającym się do homoseksualizmu na służenie w wojsku oraz zezwalający na przeprowadzanie aborcji w obiektach wojskowych za granicą.

Ustawa dotyczy roku budżetowego 2011, który rozpoczął się 1 października. Umożliwia ona wydanie na programy obronne 725 mld dol., z czego 158,8 mld na operacje bojowe za granicą.

W odróżnieniu od okresu apogeum wojny w Iraku, gdy Demokraci usiłowali wykorzystać tego rodzaju ustawy do wymuszenia powrotu żołnierzy do domu, tym razem ustawa zyskała poparcie obu partii i została przyjęta niemal bez debaty na temat Afganistanu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane