Izby uczą się działać wspólnie

Monika Niewinowska
10-01-2002, 00:00

W dniach 7-8 stycznia 2002 r. odbyło się drugie seminarium, będące częścią składową międzynarodowego projektu edukacyjnego dla izb gospodarczych i branżowych CAPE 1. Tym razem tematem spotkania było zarządzanie izbami. Uczestnicy mieli okazję zapozna się z doświadczeniami izb funkcjonujących w Wielkiej Brytanii. Wybór zagranicznego eksperta nie był oczywiście przypadkiem — system brytyjski, podobnie jak polski, nie zakłada bowiem obligatoryjnej przynależności przedsiębiorców do izb.

Polskim organizatorom seminarium bardzo zależało na uzyskaniu jak najbardziej praktycznego charakteru całego przedsięwzięcia. Udało się to osiągnąć dzięki rezygnacji z wykładów na rzecz warsztatów.

W ocenie ekspertów, działalność polskich izb przemysłowo-handlowych i branżowych wymaga lepszej integracji i koordynacji działań. Zalecali oni tworzyć ponadregionalne i ponadbranżowe grupy robocze, koncentrujące się na rozwiązywaniu konkretnych problemów. Podkreślali oni znaczenie współpracy w dążeniu do realizacji celów wspólnych dla wszystkich przedsiębiorców. Pozwoli to ich zdaniem na uzyskanie jednego, ale silnego głosu w sprawach szczególnie istotnych dla ich członków.

Również uczestnicy warsztatów wysoko oceniali ich merytoryczną stronę.

— Uważam, że każdy kontakt powiązany z wymianą doświadczeń jest czymś wyjątkowo cennym. Szczególnie owocny był dla nas kontakt z reprezentantami izb brytyjskich, ze względu na podobne warunki, w jakich działamy. Dla mnie osobiście bardzo ciekawe są stosowane przez Brytyjczyków rozwiązania umacniające ich współpracę z władzami lokalnymi. Zapraszają oni do zarządów swoich izb reprezentantów władz lokalnych. U nas nie ma takiego zwyczaju i trudno mi sobie wyobrazić jego wprowadzenie. Będziemy się jednak starali znaleźć równie dobre sposoby na zacieśnienie naszych kontaktów z władzami lokalnymi — mówi Małgorzata Chmielewska-Gumoś, dyrektor generalny Pomorskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Izby uczą się działać wspólnie