Izraelskie firmy na czarnej liście

KZ
opublikowano: 03-02-2014, 00:00

Decyzję o umieszczeniu tych przedsiębiorstw na czarnej liście podjęło w tym tygodniu ministerstwo finansów Norwegii

Największy na świecie norweski fundusz inwestycyjny GPFG, który zarządza aktywami wartymi ponad 800 mld USD, nie będzie inwestował w dwie izraelskie firmy, ponieważ są one zaangażowane w budownictwo dla żydowskich osadników w Jerozolimie Wschodniej. Decyzję o umieszczeniu obu przedsiębiorstw na czarnej liście podjęło w tym tygodniu ministerstwo finansów.

Wcześniej rada etyki GPFG poinformowała, że Danya Cebus, spółka zależna firmy Africa Israel Investments, wykonuje prace budowlane pod żydowskie osadnictwo w Jerozolimie Wschodniej. Z tego samego powodu obie firmy znalazły się na cenzurowanym norweskiego funduszu już w 2010 r. Zakaz inwestowania zniesiono w sierpniu ub. roku, jednak już w listopadzie rada etyki GPFG zarekomendowała ponowne objęcie ich zakazem.

Resort finansów argumentował wówczas, że istnieje ryzyko, iż firmy te „przyczyniają się do poważnych naruszeń prawa w sytuacji wojny lub konfliktu”. Przyszłość żydowskich osiedli jest główną przeszkodą w zakończeniu wieloletniego konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Rozmowy pokojowe wznowiono po długim impasie w lipcu 2013 r.

We wszystkich osiedlach mieszka pół miliona Żydów, którzy przy pomocy władz swojego kraju stopniowo osiedlali się na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej przez ostatnie cztery dekady.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu