J&J przegrał proces

opublikowano: 14-03-2019, 22:00

Johnson & Johnson (J&J) wypłaci kobiecie, u której w 2017 r. zdiagnozowano raka (międzybłoniaka), 29 mln USD odszkodowania — orzekł sąd najwyższy w Oakland (Kalifornia, USA), poinformował „The Guardian”.

Terry Leavitt oskarżyła biotechnologiczno-farmaceutyczny koncern z New Jersey, jeden z największych w USA, o to, że w sprzedawanych przez niego produktach znajdował się azbest, który wywołał chorobę. Był to pierwszy z serii procesów, w których notowana na NYSE firma, produkująca m.in. kosmetyki do pielęgnacji ciała dla niemowląt, jest oskarżona o narażenie ludzi na utratę zdrowia. W USA złożono przeciw niej już 13 tys. pozwów, które sądy mają rozpatrzyć w 2019 r. Wszystkie dotyczą pudru dla niemowląt oraz innych produktów marki na bazie talku sprzedawanego w latach 60. i 70.

Spółka jest oskarżana o to, że oferowała je na rynku nieświadomym klientom, bez żadnego ostrzeżenia. Koncern będzie odwoływał się od wyroku i utrzymuje, że talk zawarty w jego produktach nie wywoływał raka, ponieważ nie wykryto w nim azbestu, a podczas procesu popełniono poważne proceduralne błędy. „Szanujemy proces sądowy i podkreślamy, że werdykty sędziów nie są medycznymi, naukowymi ani regulacyjnymi wnioskami dotyczącymi jakości produktu” — poinformowała w oświadczeniu spółka.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy