Jabłka zdrożały w Chinach o prawie 30 proc.

opublikowano: 13-06-2019, 07:19

Inflacja cen detalicznych w Chinach w maju była najwyższa od ponad roku. To skutek drożejącej żywności, a szczególnie owoców.

Ceny owoców wzrosły w Chinach w maju o 26,7 proc., dużo mocniej niż wieprzowiny, której jest mniej z powodu ASF. W przypadku owoców powodem wzrostu cen jest niższa podaż spowodowana przez złą pogodę. Cena pół kilograma jabłek wzrosła do 15,19 juanów (8,30 zł) na początku czerwca. Na koniec kwietnia wynosiła 11,81 juanów (6,40 zł). Wzrost cen jabłek spowodował, że sprzedaż spadła między kwietniem a początkiem czerwca o 5,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

Reuters/Forum

Chiny to największy producent jabłek na świecie. W kwietniu i maju przymrozki, duże opady deszczu i gradu spowodowały szkody w sadach. Eksperci prognozują, że będzie to skutkować spadkiem produkcji jabłek w Chinach o 25 proc. do 31 mln ton, najniższego poziomu od 9 lat. To z kolei przyczyni się do spadku globalnej produkcji jabłek do najniższego poziomu od 8 lat, prognozuje amerykański Departament Rolnictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane