Jaceniuk: Ukraina liczy na szybką pomoc finansową z UE

PAP
opublikowano: 05-03-2014, 10:36

Ukraina liczy na udzielenie jej przez Unię Europejską pomocy finansowej ”dziś lub jutro” – oświadczył w środę ukraiński premier Arsenij Jaceniuk otwierając posiedzenie rządu. Po raz kolejny wezwał też Rosję do wycofania wojsk z Ukrainy.

„Wczoraj (we wtorek) sekretarz stanu USA John Kerry poinformował o pierwszym pakiecie pomocy gospodarczej dla Ukrainy. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie – dziś lub jutro – także nasi europejscy partnerzy powiadomią o finansowej pomocy dla Ukrainy” – powiedział.

Jaceniuk podkreślił, że rozmieszczenie przez Rosję swoich sił w rejonie Krymu ma "skrajnie negatywny" wpływ na gospodarkę Ukrainy. "Rosyjska agresja na terytorium Ukrainy ma konsekwencje polityczne i ekonomiczne" - oświadczył. Zaznaczył również, że sytuacja w kraju pozostaje trudna z powodu przejęcia przez siły rosyjskie kontroli nad Krymem.

W związku z tym ponowił apel do Rosji o wycofanie swoich wojsk z terytorium Ukrainy oraz rozpoczęcie dwu- i wielostronnych rozmów.

Jaceniuk zapewnił, że "żadnych podstaw do rozłamu kraju nie ma i nie będzie", a w szczególności nie ma żadnych problemów związanych z ludnością rosyjskojęzyczną. "Wszyscy, którzy mówili po rosyjsku, będą mówić w tym języku" - oświadczył.

Zdaniem premiera pakiety pomocy gospodarczej USA, MFW i UE pozwolą ustabilizować bardzo trudną sytuację finansów państwowych.

"Sytuacja na Krymie jest bardzo niełatwa, ale pragnę zaznaczyć, że ukraiński rząd wypełnia swoje zobowiązania wobec autonomii". Podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch dni przelano Krymowi na wydatki socjalne i inne 60 mln hrywien (ok. 18,3 mln zł).

Jaceniuk oznajmił, że jednym z priorytetowych zadań rządu jest reforma samorządów lokalnych oraz decentralizacja władzy. "Prawa należy przekazywać regionom. Ludzie wybierali rady obwodowe oraz rejonowe, i organy te powinny mieć odpowiednie kompetencje" - powiedział premier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Jaceniuk: Ukraina liczy na szybką pomoc finansową z UE