Jak bezboleśnie oszczędzać gaz [Pobierz poradnik]

opublikowano: 04-10-2022, 13:17
aktualizacja: 04-10-2022, 18:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Oto garść rad dla firm, które chcą szybko ściąć zużycie błękitnego paliwa. Każda pomoże zaoszczędzić 5-25 proc. - szacuje grupa EWE.

Chcesz wiedzieć, jak skutecznie oszczędzać gaz, prąd, ciepło i paliwo w trudnych czasach? Zarejestruj się poniżej i pobierz bezpłatny poradnik: "Jak się nie dać drogiej energii".

Poradnik jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

pdf
Jak się nie dać drogiej energii - pobierz poradnik
download

Rekordowe ceny gazu skłaniają niektóre firmy do radykalnych działań - słyszymy od wielu tygodni. Spektakularne było wstrzymanie produkcji przez nawozowe Azoty i Anwil. W Europie nie był to przypadek odosobniony.

Czy to dobra inspiracja dla innych przedsiębiorców, dla których drogi gaz jest problemem?

- Zmniejszenie produkcji, np. ze względu na ceny gazu, nie zmienia trwale struktury kosztów. To tylko obniżenie kosztów wraz z przychodami, grożące niebezpieczną spiralą – przestrzega Jarosław Wajer, partner w EY i lider doradztwa dla sektora energetyki w regionie.

Jeśli nie wyłączanie, to co? Oszczędzanie.

- Oszczędzanie gazu to trudna sprawa – przyznaje Piotr Danielski z DB Energy.

Trudna, ale możliwa. Multienergetyczna grupa EWE przygotowała garść rad dla firm, które chcą zmniejszyć zużycie gazu.

Jeśli audyt, to porządny

Zapytaliśmy Ryszarda Stefańskiego, dyrektora działu rozwoju przedsiębiorstwa w EWE, co firma odbierająca gaz może zrobić na szybko, by jeszcze przed zimą zmniejszyć zużycie.

- Po pierwsze, audyt procesów. Da się go przeprowadzić sprawnie – mówi Ryszard Stefański.

Przypomina, że w ostatnich latach wiele firm zamawiało takie audyty, ale było to traktowane jak dokuczliwy wymóg prawny.

- Większość badań przeprowadzano niskim kosztem, by mieć problem z głowy. Nie wynikały z tego żadne sensowne propozycje. Tymczasem poważny, profesjonalny audyt kosztuje wprawdzie więcej, ale może zaowocować zaleceniami pozwalającymi zmniejszyć zużycie energii nawet o 25 proc. – twierdzi Ryszard Stefański.

Jak zmniejszyć zużycie gazu przed zimą?

1. Zrób audyt energetyczny

2. Zrób przegląd odbiorników gazu i skontroluj ich sprawność

3. Oszacuj najniższe optymalne temperatury dla procesów

4. Na noc obniżaj temperaturę i wyłączaj światło

5. Obniż temperaturę wody w firmie

6. Obniż temperaturę wychodzącą z kotła

7. Przeanalizuj system wentylacji

8. Jeśli masz różne źródła wytwarzania – popraw ich koordynację

9. Zainwestuj w odzysk ciepła

10. Edukuj pracowników

Koniec z przegrzewaniem

Po drugie, można zrobić przegląd odbiorników gazu i kontrolę ich sprawności.

- Chodzi np. o wyregulowanie palników czy nagrzewnic. Szacujemy, że pozwala to zmniejszyć zużycie gazu o ok. 5 proc. Wyspecjalizowane firmy serwisujące takie urządzenia potrafią stosownie je wyregulować – tłumaczy ekspert EWE.

Po trzecie, rekomenduje przegląd procesów tak, by wskazać najniższe odpowiednie dla nich temperatury. Ta i kolejne rady są przeznaczone nie tylko dla firm wykorzystujących gaz w procesach technologicznych, ale również dla tych, które się nim ogrzewają i przetwarzają go na prąd.

- Z naszych obserwacji wynika, że firmy w Polsce mają tendencję do przegrzewania pomieszczeń i procesów. Wynika to z tego, że decydują o tym zazwyczaj osoby, które nie zajmują się kosztami w przedsiębiorstwie. Tymczasem gdyby firma zeszła do najniższej odpowiedniej temperatury, to zmniejszyłyby zużycie energii o kolejne 5 proc. – szacuje Ryszard Stefański.

Po czwarte, firmy mogą obniżać na noc temperaturę w pomieszczeniach, a także dbać o wyłączanie zbędnego oświetlenia. EWE zauważa, że w wielu firmach zostaje na noc zapalone światło, często z banalnego powodu – nie ma np. jednego wyłącznika dla wszystkich pomieszczeń. Tymczasem takie proste rozwiązanie mogłoby dać oszczędności w tym obszarze na poziomie 5 proc.

Nie parz się wodą

Można też obniżyć temperaturę wody użytkowej w firmie.

- Czasem system ustawiony jest tak, że ciepłą wodą można się wręcz poparzyć, a przecież do mycia rąk wystarcza 45 stopni. Można tym sterować i w efekcie dojść nawet do 5 proc. oszczędności – uważa Ryszard Stefański.

Ponadto istnieje możliwość obniżenia temperatury wychodzącej z kotła. Będzie to oznaczało, że pomieszczenie będzie dogrzewać się nieco wolniej, ale – w efekcie – taniej. EWE wylicza, że to oszczędności nawet na poziomie 7 proc.

- Regulację kotła może wykonać serwisant. Do tej pory serwisanci zwykle woleli ustawić temperaturę wyższą, żeby klient nie narzekał. Dziś jednak odbiorca powinien lepiej kontrolować koszty – radzi Ryszard Stefański.

Kocioł lepiej na maksa

Kolejna rekomendacja dotyczy analizy systemu wentylacji.

- Wentylacja często pracuje w firmach zbyt intensywnie, ponad wymagane normy. W zimie, kiedy mamy do czynienia ze smogiem, może to być nawet niepożądane. Warto to monitorować i zmniejszyć zużycie energii w tym obszarze nawet o 20 proc. – podpowiada Ryszard Stefański.

Warto też skoordynować układy wytwarzające ciepło. EWE zauważa, że kiedy mamy w firmie wiele różnych źródeł i każde sterowane jest oddzielnie, to łącznie zużywają więcej surowca.

- Przykładowo, trzy kotły pracują na jedną trzecią mocy każdy, a efektywniej byłoby mieć włączony tylko jeden kocioł pracujący z pełnym obciążeniem. Taka koordynacja może dać oszczędność na poziomie ok. 10 proc. – mówi Ryszard Stefański.

Sprężarki dobrze grzeją

Kolejne zalecenie, z którym można jeszcze zdążyć przed zimą, to inwestycja w odzysk ciepła, np. z komina albo ze sprężarek powietrza. Z obserwacji EWE wynika, że wiele firm nie dostrzega tego potencjału. Można za to dostać białe certyfikaty i osiągnąć oszczędności na poziomie 7 proc.

I wreszcie dziesiąta rekomendacja, dotycząca edukacji.

- Warto edukować pracowników, bo często po prostu nie wiedzą, jakie dokładnie są konsekwencje finansowe niewyłączania światła czy nieoptymalnej temperatury w pomieszczeniu. A można tu zaoszczędzić nawet 5 proc. energii – konkluduje Ryszard Stefański.

Jak robią to inni
Dania gotowane na własnej energii

Krzysztof Półgrabia, prezes WZPOW Kwidzyn i wiceprezes Pamapolu, podkreśla, że jego firma pod kątem nadchodzącej zimy nic specjalnego nie robi, ale od dawna stale pracuje nad poprawą efektywności energetycznej.

Obie firmy działają w branży spożywczej - produkują wyroby gotowe do spożycia.

  • Ograniczyliśmy już zużycie energii elektrycznej o 40 proc. na jednostkę wyrobu gotowego, a obecnie pracujemy nad uruchomianiem własnej produkcji energii – mówi Krzysztof Półgrabia.
  • Firmy pracują obecnie nad uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej o mocy 999 kW, ponadto są w trakcie projektowania budowy układu trigeneracji (umożliwiającego produkcję prądu, ciepła i chłodu) o mocy 999 kW. Planowana jest też budowa biogazowni na odpady z produkcji warzyw, o mocy 499 kW. Dwie ostatnie inwestycje będą finansowane pożyczką z NFOŚiGW, a umowy zapewniające finansowanie zostały już podpisane.

  • Łącznie wszystkie nasze inwestycje we własne moce wytwórcze pozwolą zaspokoić około 66 proc. obecnego rocznego zapotrzebowania na energię – oblicza Krzysztof Półgrabia.

Firmy pracują obecnie nad uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej o mocy 999 kW, ponadto są w trakcie projektowania budowy układu trigeneracji (umożliwiającego produkcję prądu, ciepła i chłodu) o mocy 999 kW. Planowana jest też budowa biogazowni na odpady z produkcji warzyw, o mocy 499 kW. Dwie ostatnie inwestycje będą finansowane pożyczką z NFOŚiGW, a umowy zapewniające finansowanie zostały już podpisane.

Zapłacą za oszczędzanie

Grupa EWE, sprzedająca gaz firmom, chętnie udziela rad, bo zamierza premiować klientów oszczędzających ten surowiec. Od połowy lipca tym, którzy ograniczą zapotrzebowanie na gaz lub energię elektryczną, oferuje premię za każdą zaoszczędzoną megawatogodzinę. Dla przykładu firma, która zmniejszy zużycie o 10 proc., może uzyskać premię nawet do wysokości jednomiesięcznego rachunku.

„Program “Płacimy za oszczędzanie” potrwa do końca najbliższej zimy” – podaje EWE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane