Czytasz dzięki

Jak bezpiecznie odmrozić fabrykę

opublikowano: 12-05-2020, 22:00

Awaria w czasie rozruchu firmy może być bardziej kosztowna niż jej przestój w czasie pandemii.

Coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna się odmrażać. Zanim jednak firma zdecyduje się na ponowny rozruch, warto dokładnie sprawdzić stan mienia i jego zabezpieczeń — radzi Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (SPBUiR).

— Ryzyko awarii sprzętów czy instalacji, które przez jakiś czas były nieużywane, jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku mienia eksploatowanego bez przerwy. W związku z tym oprócz przeglądu technicznego należy sprawdzić, jakie zdarzenia obejmuje posiadane przez firmę ubezpieczenie i jakie wsparcie ono zapewnia, szczególnie w kontekście zwrotu utraconych przychodów. Może się okazać, że likwidacja szkód i związane z nią zawieszenie działalności będą dla przedsiębiorcy bardziej kosztowne niż przestój z powodu pandemii — tłumaczy Łukasz Zoń, prezes SPBUiR.

Przypomina, że ubezpieczenie od utraty zysku jest ściśle związane z polisą mienia. W efekcie na wsparcie można liczyć tylko w sytuacji, gdy do przerwy w działalności dojdzie w wyniku szkody majątkowej. Na odszkodowanie nie można więc liczyć w przypadku przestojuwymuszonego pandemią. Polisa od utraty zysku zadziała jednak w sytuacji, gdy awarie pojawią się w krótkim czasie po odmrożeniu działalności gospodarczej.

— O rozszerzenie lub modyfikację programu ochrony, zwłaszcza sum ubezpieczenia, warto zadbać wcześniej, przed rozruchem, ponieważ w momencie gdy wszyscy ruszą z działalnością i będziemy mieli do czynienia z plagą awarii, ubezpieczyciele mogą być mniej chętni do zawierania polis na dotychczasowych zasadach. Mogą one też zostać obwarowane dodatkowymi wyłączeniami, okresami karencji albo po prostu wzrosną ich ceny — przestrzega Łukasz Zoń.

Dodaje, że w czasie zwiększonej awaryjności ze względu na utrzymujące się ograniczenia spowodowane koronawirusem wydłużeniu ulegnie czas naprawy szkód, a to z kolei może spowodować, że suma ubezpieczenia zapisana w ubezpieczeniu zawartym kilka miesięcy wcześniej może okazać się niewystarczająca do pokrycia strat. SPBUiR przypomina, że jednym z najbardziej prawdopodobnych zdarzeń, do jakich może dojść po powrocie do regularnej działalności, są przepięcia. Niestety, wszelkie szkody będące ich skutkiem są wyłączone z ochrony standardowych polis majątkowych i ubezpieczeń od utraty zysku.

Sprawdź program webinaru "Pacjent zero w Twojej firmie", 29 maja 13:30 >>

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane