Jak budować, to tylko luksusowe mieszkania

Agnieszka Zielińska
07-11-2006, 00:00

W pierwszym półroczu 2006 w stolicy było w budowie 30 tys. mieszkań w ponad 200 projektach. 79 proc. z nich sprzedano jeszcze w trakcie realizacji.

Z raportu CB Richard Ellis wynika, że najwięcej nowych lokali powstaje dziś na Mokotowie, Bemowie, w Wilanowie i Białołęce. Średnia cena budowanego mieszkania wynosi ponad 5,5 tys. zł za mkw. i jest o 29 proc. wyższa niż w takim samym okresie roku ubiegłego. Ponadto coraz więcej nowo oddawanych lokali to luksusowe apartamenty...

Szybki wzrost

Najszybciej rosną ceny nowych mieszkań na Mokotowie, Ochocie i Ursynowie. Z kolei najtańsze lokale znajdują się w Wawrze, Wesołej i Rembertowie. Średnia cena budowanych tutaj mieszkań wynosi 3,63 tys. zł za mkw. Najdroższe wciąż jest ścisłe centrum. Średnia cena nowego lokalu w Śródmieściu wynosi blisko 9 tys. zł za mkw. Na kolejnych miejscach znajdują się Żoliborz — 7,2 tys. zł za mkw. i Mokotów — 7 tys. za mkw.

— W pierwszej połowie tego roku zaobserwowaliśmy dynamiczny wzrost cen mieszkań. W żadnej warszawskiej dzielnicy średnia cena sprzedaży nowych mieszkań nie przekroczyła jednak 10 tys. zł za metr kwadratowy. Przewidujemy, że wzrost cen mieszkań nadal będzie się utrzymywał, ale pod koniec roku jego dynamika będzie nieco spadać — uważa Mikołaj Martynuska, dyrektor działu nieruchomości mieszkaniowych w firmie CB Richard Ellis.

Jego zdaniem, wzrost cen spowodowany jest głównie rosnącą liczbą inwestorów, zarówno polskich, jak i zagranicznych, kupujących mieszkania w celach spekulacyjnych.

— W przyszłości coraz więcej osób zdecyduje się na inwestycje powstające na obrzeżach Warszawy. Popularniejsze stanie się też budownictwo indywidualne — jako alternatywa dla drogich mieszkań w centrum. W związku z tym w średnim okresie można spodziewać się wzrostu cen działek w okolicach Warszawy — dodaje Mikołaj Martynuska.

Dla zamożnych

Według szacunków CB Richard Ellis, do końca tego roku do użytku oddane zostaną 64 projekty o łącznej liczbie blisko 9,3 tys. mieszkań, z czego 26 proc. powstanie na Mokotowie, 12 proc. na Ursynowie i 11 proc. w Wilanowie. Wśród nowych lokali systematycznie rośnie odsetek luksusowych apartamentów. W Warszawie apartamentowce budują m.in.: Dom Development, Skanska czy Orco. Mimo wysokich cen szybko znajdują one nabywców.

— W przypadku najlepszych projektów, takich jak np. Opera przy ul. Niecałej, deweloperzy sprzedają cały zasób apartamentów jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Wynika to z bardzo małej liczby podobnych inwestycji na rynku — ocenia Mariusz Kania z Metrohouse. Dodaje, że w najbliższym czasie należy spodziewać się pojawienia w Polsce firm deweloperskich, wyspecjalizowanych w budowie apartamentowców i obsłudze osób zamożnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Jak budować, to tylko luksusowe mieszkania