Jak budować wartość spółek portfelowych

  • Materiał partnera
opublikowano: 08-04-2019, 10:49

Biorąc pod uwagę wysokie wyceny przejmowanych spółek na rynku private equity, fundusze coraz więcej wysiłku muszą wkładać w budowanie ich wartości aby zapewnić sobie solidny zwrot z inwestycji. Silnie angażują się w zarządzanie spółkami portfelowymi i umacnianie pozycji rynkowej, jak również w zwiększanie skali ich działalności poprzez kolejne fuzje i przejęcia.

Łukasz Korycki: Kontynuujemy nasz cykl rozmów na temat rynku private equity. Jak fundusze mogą sobie radzić z wysokimi wycenami spółek?

Jacek Poświata: Są dwa aspekty, na które warto zwrócić tutaj uwagę, czyli wysokie wyceny i duża ilość pieniędzy do wydania przez fundusze private equity. Po pierwsze, jeżeli mówimy o wybieraniu spółek, to coraz częściej widzimy, że fundusze koncentrują się na obszarach, w których są dobre, tak zwany „sweet spot”. Czyli inwestują w branże, w których już funkcjonują i na których się dobrze znają. Po drugie, widzimy, że fundusze decydują się na due diligence spółek dużo wcześniej niż było to w okresie, kiedy wyceny były niższe. Już na etapie due diligence aspekt budowania wartości spółki stał się elementem absolutnie nieodzownym, również poprzez poprawę efektywności tych spółek i włączanie ekspertów od poprawy efektywności na dużo wcześniejszym etapie niż to było kiedyś.

Łukasz Korycki: To jak budować wartość tej spółki?

Paweł Szreder: To, co jest najważniejsze, to oczywiście mieć dobry plan i go konsekwentnie realizować. Zauważamy, że fundusze private equity w dużym stopniu wykorzystują swoje kompetencje w zakresie fuzji i przejęć do budowania wartości w spółkach portfelowych. Na przykład strategia „buy and build” pozwala im na zakup jednej większej spółki jako platformy do konsolidacji a później dokupywaniu kolejnych mniejszych firm. Wykorzystuje ona między innymi arbitraż, polegający na tym, że spółki, które są mniejsze, są relatywnie niżej wyceniane; później, gdy zostaną one skonsolidowane razem z dużą spółką, czyli platformą, zyskuje ona na wartości więcej niż wynikałoby to z samej poprawy prowadzenia biznesu. Oczywiście wykorzystywane są tutaj również synergie kosztowe i przychodowe pomiędzy łączonymi spółkami. Drugą z podobnych strategii, również wykorzystującą element fuzji i przejęć, jest przejmowanie podobnych do siebie wielkością dużych spółek, które następnie są łączone. Dzięki temu fundusze mogą wykorzystać synergię między spółkami, co pozwala im konkurować z inwestorami strategicznymi przy wycenie tych spółek. Inwestorzy strategiczni mają przewagę nad finansowymi, bo kupując spółkę, mogą wycenić również synergię, jaką będą mieli z przejmowaną spółką. Fundusze przejmując dwie spółki i łącząc je, starają się uzyskać ten sam efekt. 

Jacek Poświata: Jeszcze dodałbym taki aspekt, który łączy potencjalny spadek wzrostu i wysokie wyceny, czyli bardzo jasno sprecyzowany scenariusz w sytuacji, w której wystąpiłoby spowolnienie gospodarcze - co się może wydarzyć i czy dana spółka, na którą patrzymy, jest odporna i w jakim stopniu jest odporna na potencjalny spadek wzrostu. Spojrzenie, na to co się może wydarzyć w najgorszym przypadku, jest obecnie bardzo ważną kwestią przy procesach due diligence.

Dziękuję bardzo. Podsumowując, rynek private equity ma się bardzo dobrze i chyba nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie to się zmieniło, nawet mimo wysokich wycen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu