Jak chronić własność przemysłową

opublikowano: 14-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Firmy dostaną granty na ochronę prawną stworzonych przez siebie rozwiązań. Wsparcie pokryje koszty związane z uzyskaniem m.in. patentów.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Co daje MŚP ochrona własności przemysłowej
  • Jakie było zainteresowanie konkursem PARP wśród przedsiębiorców
  • Czy w nowej perspektywie finansowej będą dostępne dotacje dla firm na ochronę wynalazków

Dotacje na ochronę własności przemysłowej pomagają przedsiębiorcom we właściwym zarządzaniu firmą i maksymalizowaniu zysków z tworzonych przez nich produktów oraz technologii. Konkurs Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) finansujący tego typu projekty od lat cieszy się sporym zainteresowaniem wśród spółek. Potwierdziła to kolejna edycja naboru „Ochrona własności przemysłowej”.

Zabezpieczyć innowacje:
Zabezpieczyć innowacje:
Uzyskanie ochrony patentowej to klucz do komercjalizacji i wprowadzenia na rynek produktu wykonanego na podstawie wynalazku.
Adobe Stock

– Przedsiębiorcy walczyli o wsparcie m.in. na przygotowanie dokumentacji do zgłoszenia patentowego, usługi doradcze, a także na pomoc rzecznika patentowego w uzyskaniu praw ochronnych. Z tej możliwości skorzystało wiele firm. Efektem konkursu jest 116 umów o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 21 mln zł. Granty pokryją koszty m.in. ponad 500 zgłoszeń patentowych lub wzorów przemysłowych – podkreśla Dariusz Budrowski, prezes PARP.

Zapewnia, że wsparcia na ochronę własności przemysłowej nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej.

– Mówi się, że pomysł to połowa sukcesu. Niestety, koncepty nie podlegają ochronie. Na szczęście to, co przedsiębiorca stworzy na ich podstawie, może być objęte pewną formą monopolu i przypisane do jego firmy. Rozwinięte pomysły przyjmują często postać wynalazku, wzoru przemysłowego, użytkowego, utworu lub znaku. Zanim zostaną zaprezentowane na rynku, warto, aby przedsiębiorca zadbał o ich ochronę – zachęca Krzysztof Czyżewski, adwokat w kancelarii Czyżewski.

Konieczna rejestracja

Zauważa, że utwory (grafika, zdjęcie, tekst piosenki, kompozycja) nie wymagają rejestracji. Natomiast jest ona niezbędna w przypadku wspomnianych wynalazków, znaków i wzorów.

– Dopiero po ich rejestracji przedsiębiorca może zakazać innym firmom używania takich samych, a często podobnych rozwiązań. Rejestracja daje mu pewność, że jego inwestycja jest chroniona. Warto pamiętać, że tego typu działania są pierwszym, ale najważniejszym krokiem na drodze do komercjalizacji danego rozwiązania. Istotne jest również to, aby monitorować, jak zachowują się konkurencyjne firmy na tym polu. W przypadku jakichkolwiek naruszeń z ich strony przedsiębiorca ma prawo ścigać je na drodze sądowej – wyjaśnia Krzysztof Czyżewski.

Justyna Nawrot, radca prawny w kancelarii Kopeć&Zaborowski, zwraca uwagę na dane Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), z których wynika, że ochrona praw własności przemysłowej niestety nie jest priorytetem firm znad Wisły. Jak podkreśla, w ubiegłym roku tylko 0,5 proc. przyznanych przez EPO patentów dotyczyło naszego kraju.

– Dlatego ważnym elementem konkursu PARP jest możliwość przeznaczenia dofinansowania nie tylko na opłaty urzędowe, które są stosunkowo niskie, lecz również m.in. na pomoc rzecznika patentowego w uzyskaniu praw ochronnych i doradztwo związane z ich otrzymaniem lub obroną. Przedsiębiorcy mogą samodzielnie zgłaszać wynalazki do Urzędu Patentowego lub skorzystać z pomocy rzecznika patentowego. Jeżeli zgłoszenie dotyczy wzoru przemysłowego i znaku towarowego, wówczas pełnomocnikiem w tym postępowaniu może być także adwokat i radca prawny. Warto korzystać z ich usług, bo procedura zgłoszeniowa jest skomplikowana – ocenia Justyna Nawrot.

Wsparcie dla branży medycznej

Ochrona praw własności przemysłowej jest szczególnie istotna w przypadku firm z branży medycznej. Wielu beneficjentów konkursu PARP reprezentuje ten sektor. Jednym z nich jest mazowiecka spółka Medinice. Jej wynalazek pomaga pacjentom w utrzymaniu ukrwienia m.in. w mózgu i jamie brzusznej, a także umożliwia wykonanie zabiegu kardiochirurgicznego, który jest mniej inwazyjny, szybszy i tańszy od obecnie stosowanych przez lekarzy.

Kolejnym beneficjentem konkursu PARP jest dolnośląska firma Biotts, która także działa w branży medycznej. Otrzymała ona dofinansowanie na uzyskanie międzynarodowej ochrony patentowej na wynalazek dotyczący nośnika farmaceutycznego dla substancji czynnych. Zawiera on składniki pochodzenia naturalnego, a jest wykorzystywany w farmacji i medycynie.

Warto podkreślić, że przedsiębiorcy mogą skorzystać z darmowego kursu online, który jest dostępny w bazie Akademii PARP pod hasłem „Ochrona własności przemysłowej w MŚP”. Bezpłatna platforma szkoleniowa pomaga szefom firm podnieść kwalifikacje niezbędne w prowadzeniu biznesu. Podczas kursu przedsiębiorcy dowiedzą się m.in. czym jest własność intelektualna, przemysłowa, znak towarowy i jak skutecznie je chronić.

Na co dotacje

• ochrona praw do: wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych na rynkach zagranicznych

• pomoc rzecznika patentowego w uzyskaniu praw ochronnych

• opłaty urzędowe, tłumaczenia i doradztwo związane z uzyskaniem lub obroną praw ochronnych

Co daje firmie ochrona własności przemysłowej

• wyłączne prawo do wykorzystywania własnego wynalazku bądź oznaczenia

• zabezpiecza innowacje przedsiębiorstwa

• dobra intelektualne chronione prawami własności przemysłowej w majątku firmy dają wyłączność zarobkowego i zawodowego korzystania z przedmiotów własności intelektualnej

• wzmacnia renomę przedsiębiorstwa, jego pozycję i przewagę konkurencyjną na rynku

• pomaga budować wizerunek i reputację marki

Tematyka kursu „Ochrona własności przemysłowej w MŚP”

• wiedza o prawach własności przemysłowej

• jak skutecznie chronić własność przemysłową przedsiębiorstwa

• czym jest znak towarowy, jakie są podstawowe warunki uzyskania jego ochrony i na co należy zwracać uwagę, żeby nie naruszać znaków towarowych innych przedsiębiorców

• na czym polega prawo do oznaczenia firmy

• sposoby ochrony wynalazku: patent i tajemnica przedsiębiorstwa

• czym są wzory użytkowe i przemysłowe

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane