Jak czytać wczorajszy komunikat RPP?

DI
opublikowano: 29-03-2007, 00:00

Rada Polityki Pieniężnej nie ruszyła stóp procentowych. „Ustabilizowanie inflacji w pobliżu celu 2,5 proc. i stworzenie w ten sposób warunków dla stabilnego długofalowego wzrostu gospodarczego może wymagać zacieśnienia polityki pieniężnej w najbliższym czasie” — napisała w komunikacie opublikowanym po wczorajszym posiedzeniu.

Marcin Mrowiec

ekonomista Banku BPH

RPP dała wyraźny sygnał, że będzie podwyższała stopy procentowe i że nastąpi to niebawem. Pierwszej 25-punktowej podwyżki oczekujemy już za miesiąc, gdy znana będzie najnowsza projekcja inflacyjna. Zapewne pokaże ona wyższą inflację w długim terminie. Będzie argumentem, który pozwoli RPP podnieść stopy. Kolejna podwyżka nastąpi przy okazji publikacji kolejnej projekcji, czyli w lipcu.

Rafał Benecki

ekonomista ING

Komunikat ewidentnie pokazuje, że rada obawia się średnioterminowych zagrożeń dla inflacji. Jedną z ważniejszych zmian w komunikacie jest pozbycie się zdania, że obecny poziom stóp umożliwia utrzymanie inflacji w pobliżu celu. Rada chce się upewnić, że wzrost z pierwszego kwartału nie jest efektem przejściowym, lecz trwalszą tendencją, na co wskazuje coraz więcej przesłanek, także z zagranicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu