Jak długo będzie trwać dobra passa złotego?

Marek Rogalski
opublikowano: 05-07-2007, 00:00

Ostatnie dni zwolennicy mocnego złotego niewątpliwie mogą zaliczyć do szczególnie udanych. W ostatnim tygodniu nasza waluta zyskała ponad 4 grosze względem euro i 6 groszy wobec dolara. Towarzyszący decyzji o podwyżce stóp procentowych dość „jastrzębi” komunikat Rady Polityki Pieniężnej wyraźnie zaostrzył apetyty inwestorów, którzy zrewidowali swoje przewidywania na najbliższe kwartały. Nie można wykluczyć, że do kolejnego zaostrzenia polityki monetarnej dojdzie już w lipcu, zwłaszcza że inflacja w czerwcu mogła przekroczyć poziom celu 2,5 proc. r/r. Do końca roku stopy mogą wzrosnąć nawet do 5,25 proc., a cykl podwyżek zakończy się w II-III kwartale 2008 r. To sprawi, że dla kapitału portfelowego uzyskującego dosyć tanio środki w japońskich jenach, staniemy się szczególnie atrakcyjni.

To może zwiastować kolejny etap hossy na złotym. Zwłaszcza że naszej walucie sprzyjać będzie koniunktura na rynkach bazowych. Dalsza słabość jena, będąca wynikiem ostrożnej polityki prowadzonej przez Bank Japonii, a także pogarszająca się pozycja amerykańskiego dolara względem europejskich walut będą podtrzymywać zainteresowanie inwestorów rynkami wschodzącymi. Zaszkodzić temu mogłoby gwałtowne załamanie rynków akcji w Chinach bądź Stanach Zjednoczonych. Na to się jednak w najbliższych tygodniach nie zanosi.

Tym samym perspektywa, że na przełomie lipca i sierpnia za jedno euro będziemy płacili 3,70 zł, a za dolara 2,70 zł, staje się dosyć realna i na tym może się nie skończyć. W końcu roku kursy EUR/PLN i USD/PLN mogą spaść odpowiednio do 3,60 zł i 2,60 zł. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza eksporterzy, gdyż dla niektórych ruch ten może być dosyć dotkliwy.

Marek Rogalski

główny analityk First International Traders Dom Maklerski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu