Na podcast zaprasza BNP

Jak gaz i energia przyduszają gospodarkę [PODCAST]

opublikowano: 16-09-2022, 06:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Goście „PB do Słuchania” opowiadają o biznesowych konsekwencjach wysokich cen gazu i energii – i o tym, co może zrobić przemysł

Idzie jesień, potem zima – i w tym roku może być nam naprawdę zimno. Ceny gazu i energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę poszybowały i wciąż nie mogą się uspokoić. Do podcastu zaprosiliśmy więc przedstawicieli przemysłu oraz rynkowych ekspertów i ekonomistów, by porozmawiać o gospodarczych skutkach wysokich cen i niedoboru surowców.

Na początek zadajemy najważniejsze pytania – czy zimą może nam zabraknąć gazu i jakie jest ryzyko tego scenariusza. Odpowiedzi udziela Marcin Kujawski, starszy ekonomista w banku BNP Paribas, który na początku września opublikował analizę na temat tego, czy grozi nam gazowy kryzys.

Konsekwencje niedoboru gazu mogą rozlać się na liczne sektory gospodarki, czasem dość zaskakujące dla zwykłego konsumenta. Pod koniec sierpnia Polakami wstrząsnęła informacja o tym, że po zawieszeniu produkcji nawozów przez największe grupy chemiczne w kraju duże browary mogą wstrzymać produkcję piwa. O szczegółach i o konsekwencjach niedoboru gazu dla branży mówi Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, reprezentującego trzy największe koncerny na piwnym rynku.

Jeszcze w styczniu opublikowaliśmy podcast pod tytułem „Dlaczego prąd jest taki drogi”. Jednym z gości był wtedy Henryk Kaliś, pełnomocnik zarządu do spraw zarządzania energią elektryczną w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław, czyli głównym producencie cynku w naszej części Europy - a jednocześnie prezes Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, czyli reprezentant najbardziej energochłonnych części polskiego biznesu. Na początku roku mówił on, że wzrost cen energii może doprowadzić do fali likwidacji w polskim przemyśle, ale na razie kontrakty długoterminowe pozwalają na kontynuację produkcji. A jak jest teraz?

Następną rozmowę zaczynamy od pytania, czy na taki szok, jakiego doświadczamy, można się było w ogóle przygotować. Gościem jest Jarosław Wajer, partner w firmie doradczej EY, w której jest liderem działu energetyki w Polsce i krajach Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej.

Na koniec Piotr Danielski, współzałożyciel i wiceprezes spółki DB Energy, opowiada o tym, jak zakłady przemysłowe poprawiają efektywność energetyczną – i jak w ostatnim czasie zmienił się popyt na takie usługi.

00'59" Marcin Kujawski o gazowych scenariuszach

11'45" Bartomiej Morzycki o piwnych niedoborach

22'11" Henryk Kaliś o przemysłowej energochłonności

33'56" Jarosław Wajer o energetycznym szoku

45'13" Piotr Danielski o poprawie efektywności

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane