Jak inwestować w Afryce: Kenia

Radosław Kułajewicz
opublikowano: 18-06-2011, 16:29

W kolejnym odcinku naszego cyklu trafimy do  Kenii. Zbadamy jakie możliwości inwestycyjne oferuje tamtejsza giełda.

Republika Kenii to państwo w środkowo wschodniej Afryce, położone nad Oceanem Indyjskim. Stolicą państwa jest Nairobi a największym portem morskim, Mombasa. Językiem oficjalnym jest angielski oraz swahili. Kenia jest republiką prezydencką z jednoizbowym Parlamentem składający się z 224 parlamentarzystów. Prezydent wyłaniany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję stoi na czele państwa i rządu. Parlament – Zgromadzenie Narodowe składa się z 224 deputowanych, wybieranych w głosowaniu powszechnym na pięcioletnią kadencję.

Główną rolę w strukturze zatrudnienia odgrywa rolnictwo chociaż pola uprawne zajmują tylko 4 % powierzchni kraju. Uprawia się kawę, herbatę, agawę sizalską, kukurydzę, ziemniaki, proso, rośliny strączkowe i banany. Znaczną część dochodów Kenia uzyskuje z turystyki. Przemysł przetwórczy słabo rozwinięty – zakłady przemysłu spożywczego, włókienniczego, metalowego, materiałów budowlanych.

Kenia uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1964 r. ale nadal jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Walutą Kenii jest szyling kenijski - KSH. Kurs wymiany ok. 70 KSH = 1 USD.

Handel papierami wartościowymi w Kenii sięga lat 20- tych XX wieku, kiedy to pod protektoratem brytyjskim zaczęto na tzw. gentelman agrement  dokonywać nieformalnego obrotu papierami wartościowymi ówcześnie działających w Kenii spółek.

Stworzenie oficjalnego rynku giełdowego nastąpiło trzydzieści lat później kiedy to francuski pośrednik handlu ziemią Francis Drummond założył w 1951 r. pierwszą brokerską firmę i  tym samym zafascynował ówczesnego ministra finansów Sir Ernesta Vasea skłaniając go do prac nad rozwoje profesjonalnego rynku kapitałowego.  
  
Za oficjalną datę założenia Nairobi Stock Exchange uważa się 1953 r., kiedy to lokalna giełda została oficjalnie uznana przez London Stock Exchange.  Przez kolejne lata NSE była w politycznym niebycie związanym z licznymi zawieruchami politycznymi, aż do 1988 r. do czasu kiedy to rząd w Kenii zadecydował o sukcesywnej prywatyzacji Kenya Commercial Bank, oferując 20 proc. kapitału akcyjnego inwestorom. Kolejna duża prywatyzacja miała miejsce w 1996 kiedy to Kenya Airways uzyskały status spółki publicznej. Od 2006 r. obrót papierami wartościowymi na NSE jest całkowicie zdematerializowany i elektroniczny. Obecnie Nairobi Stock Exchange jest czwarta pod względem kapitalizacji ze wszystkich giełd  afrykańskich.

Obecnie na NSE wyróżniamy dwa podstawowe indeksy :

- All Share Indeks – który grupuje wszystkie spółki (obecnie jest ich 50 )
- NSE 20 Share indeks – grupujący 20 największych spółek do których zaliczamy:
Mumias Sugar, Express Kenya, Rea Vipingo, Sasini Tea, CMC Holdings, Kenya Airways, Safaricom, Nation Media Group, Barclays Bank Kenya, Equity Bank, Kenya Commercial Bank, Standard Chartered Bank, Bamburi Cement, British American Tobacco, Kengen, Centum Investment Company, East African Breweries, EA Cables, Kenya Power & Lighting Company, Athi River Mining.

Dla inwestorów zainteresowanych inwestycjami w Kenii niezbędne jest otwarcie rachunku papierów wartościowych oraz konta w banku. Nie wszyscy lokalni brokerzy korzystają już z dobrodziejstwa internetu, tak więc głównym kryterium wyboru firmy maklerskiej dla polskich inwestorów powinno być zakres usług oferowanych przez sieć. Świetnie do tego nadaje się CfC Stanbic Financial Services  www.csfs.co.ke .Informację na temat otwarcia rachunku udziela Pani  Elizabeth Ogong’o
(ogong’[email protected]).


Broker  zapewnia po otwarciu rachunku doskonałą platformę elektroniczną w języku angielskim do handlu elektronicznego, a także serwis analityczny. Do założenia rachunku potrzebny będzie wypełniony formularz udostępniony przez CSFS, dwie kopie uwierzytelnionego paszportu, dwie fotografie, uwierzytelnione potwierdzenie adresu, a także konto bankowe w lokalnym banku kenijskim (świetnie do tego nadaje się sprawdzony Barclays of Kenia). Po skompletowaniu wymaganych dokumentów musimy przesłać na adres :

ELIZABETH OGONGO`O
CfC STANBIC FINANCIAL SERVICES,
CfC STANBIC BANK BUILDING, KENYATTA AVENUE
P.O. BOX 47198 – 00100,
NAIROBI.
KENYA.
 
Kenia jest krajem przepięknym krajem o dużych walorach turystycznych i niespodzianek. Największą dotychczas, były gwałtowne opady śniegu (pierwsze w historii kraju)  jakie miały miejsce 3 września 2008 r.  w miejscowości Burasa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Kułajewicz

Polecane