Jak inwestować w Afryce: Wybrzeże Kości Słoniowej

Radosław Kułajewicz
opublikowano: 30-07-2011, 17:45

W kolejnym odcinku przybliżamy rynek kapitałowy niewielkiego państwa na zachodnim wybrzeżu Afryki – Wybrzeża Kości Słoniowej.

Wybrzeże Kości Słoniowej jest byłą kolonią francuską,  ze stolicą w Jamusurko. Stolicą finansową natomiast jest miasto Abidżan. Jednostką monetarną jest 1 frank podzielony na 100 centymów. W 1960 Wybrzeże Kości Słoniowej uzyskało niepodległość, jednakże nadal utrzymuje ścisłe relacje z dawną metropolią. 

Gospodarka nastawiona jest głównie na rolnictwo. Uprawia się tutaj kakaowiec (1. miejsce na świecie), kawę, ryż, maniok, banany, kauczukowiec, palmę kokosową oraz bawełnę. Rozwinięta jest także hodowla bydła, rybołówstwo i leśnictwo. Eksploatacja diamentów, rud miedzi, żelaza, kobaltu, uranu, boksytów. Rozwinięty jest przemysł petrochemiczny, włókienniczy, drzewny, spożywczy, tekstylny, maszynowy. Niestety największym ryzykiem dla obcokrajowców jest tocząca się tam wojna domowa. Jest ona następstwem wyborów prezydenckich jakie miały miejsce w 2010 r. Poprzedni prezydent państwa Laurent Gbagbo nie zaakceptował nowego prezydenta Alassane Ouattara i wraz z częścią wojska i bojówkami paramilitarnymi,  walczy z nowym porządkiem. W konflikt zaangażowane jest OZN ale impas w negocjacjach trwa nadal.

Sama giełda Wybrzeża Kości Słoniowej BRVM (www.brvm.org), której siedziba znajduje się przy 18 Joseph Anoma Ave, (Rue des Banques) Abidjan 01 BP 3802 Abidjan, jest dosyć specyficzna dlatego, że ma ona charakter międzynarodowy. Działa ona w kilku niewielkich państewkach graniczących z  Wybrzeżem  Kości Słoniowej tj. Senegalu, Burkina Faso, Mali, Togo, Gwinei-Bissau (nie mylić z Gwineą która leży obok), Nigerem. Historia Bourse  Regionalne des Valuers Mobilieres (BRVM) sięga początku lat 90-tych XX wieku kiedy to  rozpoczęto prace nad zorganizowaniem rynku kapitałowego na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Pierwsza sesja giełdowa rozpoczęła się 16 września 1998 r. Obecnie na BRVM notowanych jest 39 spółek tj. 39 – z Wybrzeża Kości Słoniowej, 2 – z Burkina Faso, 1- z Beninu, 1- z Nigru, 1- z Senegalu, 1 – z Togo.
    
Na giełdzie wyróżniamy dwa podstawowe indeksy : BRVM 10 (aktualna wartość 174,16 pkt), grupujący dziesięć największych spółek oraz BRVM Composite (aktualna wartość 150,09) - zawierający wszystkie spółki. Ponadto na giełdzie możemy wyodrębnić  indeksy branżowe: rolnictwo, przemysł, finanse, usługi publiczne, transport, dystrybucja. Lista notowanych spółek znajduje się tutaj:
http://www.brvm.org/Default.aspx?tabId=91&language=en-US
Od 24 marca 1999 r. handel na giełdzie jest w pełni elektroniczny a sesje odbywają się codzienne za wyjątkiem dni wolnych od pracy.
Aby zainwestować na BRVM konieczne jest otwarcie rachunku inwestycyjnego w jednej z firm brokerskich . Pełna lista znajduje się tutaj: http://www.brvm.org/Intervenants/SociétésdeGestionetdIntermédiation/tabid/104/language/en-US/Default.aspx

Chociaż mamy do wyboru maklerów z państw wymienionych wcześniej, w których działa giełda, to jednak powinniśmy się skupić na tych, którzy działają na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Oferują oni znacznie lepsze usługi internetowe. Dobrym rozwiązaniem będzie może być skorzystanie z usług firmy BICI Bourse http://www.bicibourse.org  będącej oddziałem międzynarodowej grupy Paribas, która jak podaje na swojej stronie internetowej świadczy 40 %  z całego obrotu na BRVM. Za pomocą strony internetowej możemy skontaktować się z pracownikiem, który wyśle nam niezbędne formularze i oświadczenia. Oprócz tego potrzebne nam będą  dwie kopie uwierzytelnionego paszportu, dwie fotografie, uwierzytelnione potwierdzenie adresu a także konto bankowe.

Prośba o pomoc
 
Przy okazji nawiązanie do jednego z naszych poprzednich odcinków pt. „Jak inwestować w Afryce – Kenia”. Ostatnio świat obiegły dramatyczne zdjęcia m. in. w  BBC NEWS, CNN, oraz w polskich mediach, z obozu w Kenii, która przyjmuje uchodźców z Somalii.  Wielki exodus jest spowodowany wojną domową, która od dziesięcioleci trwa w Somali a także wielką suszą, która dotknęła wschodnią Kenię, Etiopię oraz właśnie Somalię. W tamtych rejonach działa Polska Akcja Humanitarna oraz Lekarze Bez Granic. Jeśli Państwo chcielibyście wesprzeć te dwie organizację podajemy adres internetowy na którym są nr kont bankowych oraz inne pożyteczne informacje.

http://www.pah.org.pl/   Polska Akcja Humanitarna
http://www.msf.org/msf/  Lekarze Bez Granic

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Kułajewicz

Polecane