Partnerem sekcji jest TAURON

Jak Kraków walczy ze smogiem

DI
06-04-2016, 16:11

Coraz więcej Krakowian jest zainteresowanych wymianą pieców węglowych - zapewnia magistrat na swojej oficjalnej stronie internetowej. Stolica Małopolski, miasto o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce, podsumowuje tegoroczne zmagania ze smogiem.

Problem smogu w Krakowie istnieje od lat. Z szacunków Krakowskiego Alarmu Smogowego wynika, że każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym przedwcześnie umiera około 400 mieszkańców miasta. Oprócz zanieczyszczeń produkowanych przez spaliny samochodowe i przemysł do powstawania smogu w Krakowie przyczyniają się piece węglowe, z których wciąż korzysta znaczna część mieszkańców.

Ostatnio Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki podliczyło koszty budowy nowej sieci ciepłowniczej, która pomogłaby zmniejszyć skalę problemu (więcej na ten temat TUTAJ >>>).

Tymczasem 58 proc. gospodarstw domowych, do których w ramach akcji „Tak! Dla czystego powietrza” dotarli ankieterzy z urzędu miasta, deklaruje chęć złożenia wniosku o dotację na wymianę pieca. Ankieterzy odwiedzili 16,5 tys. wcześniej zinwentaryzowanych mieszkań, choć tylko w mniej więcej co drugim zastali właściciela (60 proc.). Wynik akcji zaprezentowano podczas miejskiej konferencji prasowej poświęconej działaniom na rzecz poprawy powietrza.

Magistrat zaprezentował także dane na temat zainteresowania mieszkańców Lokalnym Programem Osłonowym. Po pierwszym kwartale tego roku skorzystało z niego 305 gospodarstw, podczas gdy w całym ubiegłym było ich 312 - zaznaczyła Katarzyna Kadela, Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Program wspiera finansowo mieszkańców miasta, którzy zdecydowali się na wymianę ogrzewania na proekologiczne. 

Podczas konferencji podsumowano tegoroczny sezon grzewczy pod względem jakości powietrza.

– Jeśli chodzi o Kraków zauważalny jest spadek dni z bardzo wysokimi stężeniami. Nadal jednak utrzymują się wydłużone w czasie okresy z przekroczeniami norm. Ten sezon udowadnia, jak ważne jest rozbudowana sieć monitoringu. Dane z aż sześciu stacji pozwalają na lepszą ocenę stanu powietrza i lepszą ocenę przyczyn. Potwierdzają też jak istotne są działania na rzecz ograniczenia ruchu samochodów – mówił Paweł Ciećko.

W ciągu sezonu grzewczego 2015/216 miasto przez 8 dni udostępniło mieszkańcom darmową komunikację miejską, aby zachęcić ich do rezygnacji z samochodów. Z bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami miasto pozwala korzystać w dniach o szczególnie wysokim stężeni zanieczyszczeń. Pomysł budzi jednak kontrowersje, związana z nim uchwała został zaskarżona w sądzie.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Jak Kraków walczy ze smogiem