Jak Kuba Bogu...

Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 31-01-2011, 14:28

Na początku roku mieliśmy ogromną przyjemność porozmawiać z Pawłem Swianiewiczem, społecznym doradcą prezydenta ds. samorządów. Profesor wspomniał o bardzo ciekawej i — jego zdaniem — niebezpiecznej rzeczy, którą zaliczył do grzeszków samorządów. Chodzi o przerzucanie zadłużenia samorządów na spółki zależne, dzięki czemu dług nie jest wpisywany „na książkę” gminy czy powiatu, a w konsekwencji nie jest wliczany do długu publicznego.

— Formalnie są to oddzielne podmioty, ale jeśli teoretycznie przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne zbankrutuje, to samorząd nie może powiedzieć, że to nie jego problem, że od jutra syndyk może sprzedawać rury na złom i nie będzie zaopatrzenia w wodę. Samorząd jest odpowiedzialny za długi spółek komunalnych. Nie mówię, że trzeba go włączyć do całości długu samorządowego. To byłoby zbyt radykalne posunięcie, niemniej przez kilkanaście lat nie został stworzony system monitoringu — tłumaczył profesor.

Dług spółek samorządowych może zacząć rosnąć jeszcze szybciej, niż spodziewają się eksperci. Od początku roku głośno jest o kolejnych obostrzeniach wobec samorządów, które powstały w gmachu resortu finansów. I PPP, i forfaiting, i leasing zwrotny, które do tej pory umykały spod reżimu długu, teraz będą do niego doliczane, „psując” jednostkom samorządu terytorialnego obecne wskaźniki zadłużenia, a de facto — ograniczając możliwość ich wykorzystania w przyszłości.

Życie nie znosi próżni. Coraz więcej samorządów zacznie — przepraszam skarbników za słowo — kombinować i tworzyć zewnętrzne zależne spółki do wykonywania zadań, które wcześniej chciały realizować na własny rachunek. W końcu, jak Kuba Bogu (minister — samorządom), tak Bóg Kubie... W końcu na to czekają przedsiębiorcy, którym zlecenia samorządów pomogły przetrwać czasy spowolnienia gospodarki. Ale czy wtedy resort finansów znów czegoś nie wymyśli?

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane