Jak należy korygować naliczony VAT

Marcin Chomiuk
28-12-2004, 00:00

Polskie przepisy przewidują w przypadku m.in. środków trwałych korektę o charakterze cyklicznym.

W dwóch poprzednich tekstach, które ukazały się 14 i 21 grudnia, przedstawiona została syntetyczna analiza nowego mechanizmu odliczania podatku naliczonego zgodnie z metodą proporcji sprzedaży (gdy podatnik wykonuje czynności opodatkowane VAT oraz nieopodatkowane), a także analiza sposobu wyliczania proporcji sprzedaży, czyli popularnego współczynnika. Dziś przyszedł czas na metodologię dokonywania korekt VAT w przypadku zakupów środków trwałych.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej, jak taka korekta będzie wyglądać w praktyce w przypadku środków trwałych, których zakup związany jest zarówno z działalnością opodatkowaną VAT, jak i działalnością zwolnioną od VAT.

Jaki okres

W przypadku zakupów środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, korekta podatku naliczonego nie ma charakteru jednorazowej czynności po zakończeniu roku, w którym nastąpił zakup (jak w przypadku tzw. zakupów pozostałych). W tym wypadku polskie przepisy przewidują korektę o charakterze cyklicznym. Następuje ona w okresie 10 lat w przypadku nieruchomości oraz 5 lat w przypadku innych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych. Omawianej korekcie podlega 1/5 lub 1/10 podatku naliczonego.

Korekta dotyczy podatku naliczonego od wszystkich środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, jeżeli wydatki na ich zakup nie mogą być zaliczone jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów. W praktyce oznacza to, że VAT od zakupu każdego środka trwałego związanego z oboma rodzajami działalności podatnika, którego wartość netto przekracza 3,5 tys. zł, będzie podlegał takiej korekcie.

Ustawa o VAT przewiduje specjalny tryb korekty, gdy środek trwały, wartość niematerialna lub prawna zostaną sprzedane w trakcie okresu dokonywania korekty.

W takim przypadku za cały pozostały okres dokonuje się jednorazowej korekty w miesiącu sprzedaży środka trwałego. Jeżeli sprzedaż ta podlegała opodatkowaniu, to przyjmuje się dla celów korekty, że w całym pozostałym okresie towar wykorzystywany był jedynie do sprzedaży opodatkowanej VAT. Jeśli zaś sprzedaż środka trwałego podlegałaby zwolnieniu od VAT, podatnik powinien przyjąć, że cała pozostała kwota podatku do rozliczenia związana była ze sprzedażą zwolnioną.

Kiedy bez korekt

Ustawa przewiduje pewne uproszczenia w systemie rozliczeń VAT od środków trwałych metodą proporcji sprzedaży. Opisanych powyżej korekt nie trzeba dokonywać, gdy kwota korekty nie przekracza 0,01 proc. podatku naliczonego podlegającego korekcie. Nie mam wątpliwości, że „ułatwienie” to jest czysto iluzoryczne i absolutnie nie spełnia swego zadania.

Marcin Chomiuk, menedżer, szef zespołu VAT, dział doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Chomiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Jak należy korygować naliczony VAT