Jak oszczędzać ciepło

opublikowano: 21-02-2019, 22:00

Wydatki na energię to jeden z podstawowych kosztów utrzymania domów i mieszkań.

Warto więc pomyśleć o tym, co zrobić, by te koszty zmniejszyć, jednocześnie nie tracąc komfortu cieplnego. Pomaga w tym przestrzeganie kilku zasad: dbanie o instalację grzewczą, regularne odpowietrzanie kaloryferów, zmniejszanie ogrzewania w pustych pomieszczeniach, właściwa wentylacja domu czy mieszkania (nie należy wychładzać pomieszczeń, tylko wietrzyć je krótko, lecz intensywnie), nie zastawianie grzejników meblami. Jeśli w mieszkaniu jest za gorąco, lepiej używać regulatorów temperatury, zamiast wietrzyć. Temperatura w mieszkaniu powinna oscylować wokół 20 stopni.

— Przestrzeganie tych kilku prostych zasad to coś, od czego powinniśmy zacząć. Powinniśmy myśleć nie tylko o zmniejszeniu rachunków, lecz także o tym, jakie korzyści w skali globalnej może to przynieść środowisku naturalnemu — mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

Firma proponuje usługę Fortum Optimum, czyli dostarczanie ciepła do budynku z wykorzystaniem m.in. precyzyjnych danych na temat lokalnej pogody, prędkości i kierunku wiatru, nasłonecznienia i liczby okien w budynku. W rezultacie klienci ograniczają zużycie energii cieplnej średnio o 12 proc. Z kolei Fortum Monitoring i Fortum Monitoring Plus to zaawansowane narzędzia do kontroli przepływu energii cieplnej na węzłach przeznaczone dla administratorów budynków. Także inne firmy dostarczające ciepło oferują podobne rozwiązania, dlatego warto skontaktować się z zarządcą swojego budynku i sprawdzić, czy korzysta z takich udogodnień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu