Jak oszczędzają Polacy

opublikowano: 30-10-2017, 22:00
aktualizacja: 30-10-2017, 23:34

Finanse osobiste

Dwie trzecie Polaków deklaruje, że ma oszczędności, ale dość często nie jest to więcej niż 1-2 pensje. Być może dlatego nie przekłada się to na poczucie finansowego bezpieczeństwa, bo mniej niż połowa osób badanych na zlecenie Banku Millennium czuje się zabezpieczona finansowo. Częściej dotyczy to przy tym mężczyzn niż kobiet. Poczucie nie rośnie wraz z wiekiem, ma natomiast związek z programem 500+. Otrzymywanie co miesiąc świadczenia z budżetu powoduje, że prawie 60 proc. ankietowanych czuje się bezpieczna finansowo.

— Na wysokość zgromadzonych oszczędności mają wpływ czas i systematyczność oszczędzania. Od wielu lat przekonujemy naszych klientów, że ważne jest oszczędzanie choćby niewielkich kwot, a najlepsze efekty przynosi oszczędzanie długoterminowe. Podkreślamy, że kluczem do sukcesu w oszczędzaniu są samokontrola i konsekwencja. Rozmawiając z klientami, widzimy też, że potrzeba posiadania oszczędności czy zabezpieczenia finansowego wynika bardziej z nastawienia i poziomu finansowej świadomości danej osoby niż z zasobności jej portfela — mówi Robert Chorzępa, kierujący Wydziałem Produktów Oszczędnościowych w Banku Millennium, który przeprowadził badanie w sierpniu na 1100-osobowej grupie pełnoletnich Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane