Jak oszczędzić do 30% energii w firmie

16-11-2012, 14:50

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują nowych sposobów na oszczędności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dostępne na rynku narzędzia wspierające wdrożenie w firmie zasad racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, mogą przyczynić się do jej zaoszczędzenia przez przedsiębiorców nawet do 30%.

Jednym z prostych sposobów na redukcję stałych kosztów firmy jest wdrożenie zasad racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. Jednak by przedsiębiorca odnotował realny spadek opłat związanych ze zużyciem prądu, powinien pomyśleć o sposobach zaangażowania w ten proces pracowników. Jest to możliwe przy niewielkim nakładzie czasu i środków, a może przynosić firmie systematyczne oszczędności przez wiele lat.

RWE w Polsce będące częścią międzynarodowego koncernu energetycznego jednego  z pięciu największych  w Europie, przy wsparciu Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., przygotowało program „5 minut zabawy i 365 dni oszczędności”- zabawne, bezpłatne szkolenia, które pokazują, jak oszczędzać energię elektryczną w firmie, bez konieczności rezygnacji z komfortu pracy. Pierwszym proponowanym krokiem do osiągnięcia tego celu jest wprowadzenie odpowiednich zasad korzystania z oświetlenia i sprzętu biurowego.

Najważniejsze to zrozumieć problem

Przedsiębiorca decydując się na wdrożenie podstawowych zasad efektywnego korzystania z energii elektrycznej powinien rozpocząć ten proces od oceny charakterystyki jej poboru w firmie. Dzięki temu będzie mógł ocenić obszary, które przyniosą mu największe oszczędności w najkrótszym czasie.

Zarządzanie energią w przedsiębiorstwie wiążę się z monitoringiem zużywanej energii i stanu technicznego urządzeń będących na wyposażeniu firmy. Dzięki tej wiedzy można sporządzić profil zużycia energii i odpowiednio dostosować parametry pracy elektrycznych sprzętów do konkretnych warunków oraz sposobów ich właściwej eksploatacji.

W zależności od struktury przedsiębiorstwa, zarządzaniem energią może zajmować się specjalnie dedykowany do tego zadania zespół lub jedna osoba z jasno zdefiniowanym zakresem obowiązków.

Świetlana przyszłość dla oszczędności energii

Według danych RWE, pracownicy najczęściej zostawiają zapalone światło w pustych pomieszczeniach w firmie. Jak wiadomo zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie zależy od pory roku i dnia oraz warunków atmosferycznych. W wielu firmach zmienia się ono też w zależności od godzin pracy. Aby zwiększyć efektywność energetyczną oświetlenia, należy wykorzystać rozwiązania, które pozwolą uzyskać maksymalną ilość światła z pobieranej energii i będą optymalnie reagować na każdą zmianę zapotrzebowania. W związku z tym niezwykle istotny jest system sterowania oświetleniem.

Instrukcja obsługi oszczędnego korzystania z urządzeń biurowych

Nieodłączną częścią funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa są urządzenia biurowe, które nawet w niewielkiej firmie zużywają około 30% energii elektrycznej. O ilości potrzebnej energii decydują nie tylko ich parametry, ale i prawidłowe ich użytkowanie.

Zestawy komputerowe ze względu na ich ilość i czas rzeczywistego użytkowania pobierają najwięcej energii wśród urządzeń biurowych. Pamiętanie o wyłączeniu komputera po zakończeniu pracy to pierwszy krok. Jednak współczesne urządzenia posiadają funkcję oszczędzania energii. Jeśli nie jest ona automatycznie włączona, należy samemu ją uaktywnić. Można w ten sposób ograniczyć zużycie prądu nawet do 50%. Kolejne oszczędności przyniesie np. ustawienie jasnego tła pulpitu systemu operacyjnego.

Oszczędności na wyciągnięcie ręki

Przedsiębiorcy decydujący się na skorzystanie z wartości dodanej jaką przynosi program  „5 minut zabawy i 365 dni oszczędności” - otrzymają narzędzia pozwalające wdrożyć w firmie najważniejsze zasady racjonalnego korzystania z prądu. Główną platformą informacji jest strona internetowa www.rwe.pl/oszczedzam, za pośrednictwem której pracownicy mogą wziąć udział w niestandardowym szkoleniu realizowanym w formie interaktywnej gry. Uczestnicy zdobywają wiedzę w zakresie odpowiedzialnego i racjonalnego korzystania z urządzeń elektrycznych znajdujących się w biurze. Ponadto na stronie programu zamieszczone zostały humorystyczne filmy edukacyjne i materiały szkoleniowe, które pomogą pracownikom lepiej zrozumieć problem niepotrzebnej utraty energii oraz wskażą gotowe rozwiązania do stosowania na co dzień.

Dla firm będących już klientami RWE przygotowało specjalny przewodnik- „Jak oszczędzać energię w firmie”, wygaszacze na monitory oraz serię krótkich wiadomości w postaci naklejek i woblerów przypominających, ile energii pochłaniają nieefektywnie użytkowane sprzęty. Jest on dostępny w Centrach Obsługi Klienta oraz w wersji elektronicznej po zalogowaniu się do Elektronicznego Biura Obsługi Klienta. Poradnik oferuje proste do wdrożenia, praktyczne metody zmniejszenia zużycia prądu w miejscu pracy. Publikacja przeprowadzi przedsiębiorcę przez wszystkie etapy wprowadzenia w życie polityki oszczędności energii w firmie takich jak model zarządzania energią czy przeprowadzenie audytu.

Pakiet praktycznych sposobów oszczędzania energii można zdobyć dzięki uczestnictwie w „najzabawniejszym szkoleniu świata z oszczędzania energii” po zalogowaniu się na stronie www.rwe.pl/oszczedzam.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Jak oszczędzić do 30% energii w firmie