Czytasz dzięki

Jak powstał ranking Giełdowa Spółka Roku 2011

KPR
opublikowano: 09-02-2012, 00:00

Już po raz 13. specjaliści rynku kapitałowego stworzyli ranking spółek z głównego parkietu GPW. Na zlecenie „PB” TNS Pentor przepytał 180 specjalistów, którzy mają wpływ na decyzje inwestorów — analityków, doradców i maklerów.

Oceniali oni spółki giełdowe w następujących kategoriach: kompetencje zarządu, kompleksowośćoferty, relacje inwestorskie, perspektywy rozwoju. Mieli też za zadanie odpowiedzieć, czy — ich zdaniem — każda ze spółek odniosła sukces w 2009 r. Na podstawie ocen w pięciu głównych kategoriach powstał główny ranking. To jedyne takie zestawienie na rynku. Dane są porównywalne, bo reguły nie zmieniają się od 13 lat.

Badani reprezentują domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, inwestycyjne i powiernicze, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe z całego kraju. Ankietowani odpowiadają na pytania w specjalnym sondażu telefonicznym, który na zlecenie redakcji przeprowadza TNS Pentor.

W sondażu przeprowadzonym od 10 grudnia 2011 do 5 stycznia 2012 r. uczestniczyło 180 respondentów — 59 analityków, 68 doradców i 53 maklerów. Obiektem ich oceny były wszystkie spółki notowane na GPW w 2011 r.

Każdą spółkę oceniało nie mniej niż 16 specjalistów, przynajmniej po 5 z każdego segmentu. Uczestnik sondażu oceniał przeciętnie 35 spółek, wylosowanychze wszystkich notowanych na GPW.

Przedmiotem oceny było pięć wymiarów: kompetencje zarządu, jakość produktów i usług, relacje z inwestorami, perspektywy rozwoju i szeroko pojmowany sukces w minionym roku.

Dodatkowe kryterium oceny stanowił poziom znajomości firmy, skutki zmiany zarządu i rekomendowanie zakupuakcji spółki.

Oceny wystawiano w 7-punktowej skali, według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielanych spółce punktów. Wyniki sondażu były uszeregowane według wartości średniej ocen. Dla większej przejrzystości podrankingów i rankingu ogólnego średnie ocen były przeliczone na skalę 100-punktową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KPR

Polecane