Jak Ptaszek Krezusa wydoił

opublikowano: 07-01-2019, 22:00

Poprzedni zarząd giełdowej spółki wyprowadził z niej majątek, używając do tego lewych faktur. Takie są wnioski z audytu.

Wyniki zakończonego właśnie prawno-gospodarczego badania Krezusa nie pozostawiają złudzeń — majątek spółki został z niej wyprowadzony. Okazało się, że trafił głównie do podmiotów powiązanych kapitałowo i personalnie z poprzednim zarządem, na którego czele stał Jacek Ptaszek. Obecne władze toruńskiego przedsiębiorstwa informują, że w procederze wykorzystywano fikcyjne, czyli nie odzwierciedlające faktycznych zdarzeń, faktury. Dokumenty wystawione między kwietniem a październikiem 2018 r. zostały już skorygowane, co oznacza, że przejęte mienie musi być Krezusowi zwrócone. Obecny zarząd, kierowany przez Mateusza Gromka, zapowiada, że niezwłocznie podejmie kroki prawne, które mają doprowadzić do odzyskania majątku oraz naprawienia wyrządzonej spółce szkody. O jej skali zarząd nie informuje.

Nie będzie to proste zadanie, szczególnie że od wielu miesięcy z poprzednimi władzami Krezusa nie ma żadnego kontaktu. Jacek Ptaszek zapadł się pod ziemię jesienią zeszłego roku. Trudno nawet powiedzieć, jak w październiku w siedzibie giełdowej spółki znalazła się koperta z podpisaną przez niego rezygnacją z funkcji prezesa. Od kilku miesięcy jest nieuchwytny dla kontrahentów. Przypomnijmy, że już wcześniej zasłynął niestandardowymi — jak na prezesa giełdowej spółki — obyczajami. O kolejnych transakcjach akcjami Krezusa informował z paromiesięcznym opóźnieniem, tłumacząc potem, że zapomniał o tym obowiązku.

Gdy tylko w spółce nastały nowe władze, zarządziły przeprowadzenie audytu, który zleciły jeszcze w październiku zewnętrznej firmie. O wynikach badania Krezus poinformował już w nowym roku. Informacja nie wpłynęła jednak na kurs, ponieważ notowania giełdowej spółki w związku z jej sytuacją na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zostały jeszcze pod koniec 2018 r. zawieszone aż do odwołania (poprzednio obrót papierami był wstrzymany między 23 a 28 października 2018 r., również na żądanie KNF).

Podstawowa działalność Krezusa polegała na handlu złomem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu