KNF ukarała byłego prezesa Krezusa

opublikowano: 12-02-2019, 17:15

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 400 tys. zł kary na Jacka Ptaszka, byłego prezesa giełdowego Krezusa.

Karę nałożono za dokonywanie transakcji na akcjach spółki w tzw. okresach zamkniętych, czyli bliskich publikacji sprawozdań finansowych firmy. 

Chodzi o w sumie cztery transakcje, dokonane w marcu i kwietniu tego roku. 

Decyzja nie jest ostateczna, a Jacek Ptaszek może zwrócić się do KNF o ponowne rozpatrzenie sprawy lub wnieść skargę do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego. 

"KNF podkreśla, że regulacje ustanawiające okresy zamknięte mają na celu uczynienie transakcji osób pełniących obowiązki zarządcze bardziej przejrzystymi i nie obciążonymi ryzykiem wykorzystania informacji poufnych, a także zagwarantowanie inwestorom równego dostępu do informacji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych" - podała KNF.

W ubiegłym roku KNF wszczęła kilka postępowań wobec insajderów Krezusa (w tym m.in. Jacka Ptaszka), którzy z opóźnieniem informowali o sprzedaży akcji spóki.

Błędna interpretacja przepisów oraz przeoczenie i zaniedbanie – tak prezes i członkini rady nadzorczej Krezusa tłumaczyli kilkumiesięczne opóźnienie w poinformowaniu rynku o sprzedaży dużych pakietów akcji. Transakcji dokonywano od marca do czerwca, a w jednym z przypadków chodziło o pozbycie się walorów stanowiących 20 proc. kapitału.  Konsewkencje dla notowań były drastyczne, bo kurs spadł mniej więcej o połowę.

Krótko po opublikowaniu spóźnionych komunikatów (zgodnie z prawem — insajderzy mieli obowiązek przekazać informację najpóźniej trzy dni po zdarzeniu) Komisja Nadzoru Finansowego zażądała od GPW zawieszenia obrotu akcjami Krezusa, co też się stało. Od 13 sierpnia obrót zostanie wznowiony.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu