KNF ukarała byłego prezesa Krezusa

opublikowano: 12-02-2019, 17:15

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 400 tys. zł kary na Jacka Ptaszka, byłego prezesa giełdowego Krezusa.

Karę nałożono za dokonywanie transakcji na akcjach spółki w tzw. okresach zamkniętych, czyli bliskich publikacji sprawozdań finansowych firmy. 

Chodzi o w sumie cztery transakcje, dokonane w marcu i kwietniu tego roku. 

Decyzja nie jest ostateczna, a Jacek Ptaszek może zwrócić się do KNF o ponowne rozpatrzenie sprawy lub wnieść skargę do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego. 

"KNF podkreśla, że regulacje ustanawiające okresy zamknięte mają na celu uczynienie transakcji osób pełniących obowiązki zarządcze bardziej przejrzystymi i nie obciążonymi ryzykiem wykorzystania informacji poufnych, a także zagwarantowanie inwestorom równego dostępu do informacji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych" - podała KNF.

W ubiegłym roku KNF wszczęła kilka postępowań wobec insajderów Krezusa (w tym m.in. Jacka Ptaszka), którzy z opóźnieniem informowali o sprzedaży akcji spóki.

Błędna interpretacja przepisów oraz przeoczenie i zaniedbanie – tak prezes i członkini rady nadzorczej Krezusa tłumaczyli kilkumiesięczne opóźnienie w poinformowaniu rynku o sprzedaży dużych pakietów akcji. Transakcji dokonywano od marca do czerwca, a w jednym z przypadków chodziło o pozbycie się walorów stanowiących 20 proc. kapitału.  Konsewkencje dla notowań były drastyczne, bo kurs spadł mniej więcej o połowę.

Krótko po opublikowaniu spóźnionych komunikatów (zgodnie z prawem — insajderzy mieli obowiązek przekazać informację najpóźniej trzy dni po zdarzeniu) Komisja Nadzoru Finansowego zażądała od GPW zawieszenia obrotu akcjami Krezusa, co też się stało. Od 13 sierpnia obrót zostanie wznowiony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu