Jak rosną firmy - wyniki badań

MM
opublikowano: 24-09-2008, 00:00

Sukcesy i klęski fuzji i przejęć — o tym będzie mowa na dzisiejszej konferencji pod patronatem "Pulsu Biznesu".

Sukcesy i klęski fuzji i przejęć — o tym będzie mowa na dzisiejszej konferencji pod patronatem "Pulsu Biznesu".

Podczas konferencji "Fuzje i przejęcia w Europie Środkowo-Wschodniej", która odbędzie się w warszawskim hotelu Marriott, będą między innymi omawiane wyniki badania "Czynniki sukcesu przy transakcjach fuzji i przejęć", które przeprowadził Bank Zachodni WBK. Badanie porusza m.in. takie aspekty jak zmiany strukturalne w przedsiębiorstwach, motywy realizacji transakcji fuzji i przejęć, źródła finansowania czy najważniejsze przeszkody pojawiające się transakcjach tego typu.

W badaniu wzięli udział przedstawiciele kadry zarządzającej najwyższego szczebla 39 spółek prowadzących działalność w Polsce. Łącznie przeprowadziły one 102 transakcje fuzji i przejęć. Większość badanych akwizycji odbyła się w ostatnich trzech latach w przemyśle, budownictwie oraz handlu.

Zdaniem Rafała Skowrońskiego, odpowiedzialnego za fuzje i przejęcia dyrektora w Banku Zachodnim WBK, z badań wynika, że rodzime i zagraniczne firmy zupełnie inaczej pojmują rozwój.

— Dla polskich spółek najbardziej liczy się budowa silnej pozycji rynkowej i dostęp do kapitału. Dla podmiotów zagranicznych większe znaczenie ma innowacyjność oraz zasoby ludzkie. Badania pokazują też znacznie gorsze przygotowanie polskich podmiotów do akwizycji. Największe braki widać w analizach transakcyjnych, wyliczeniach efektów ekonomicznych oraz premii akwizycyjnych. Do poprawy są też: proces przygotowania planów połączenia podmiotów oraz transakcyjne due diligence, czyli badanie spółki. Przy realizacji transakcji polskie firmy w większym stopniu korzystają z zasobów własnych, podczas gdy zagraniczne w większym zakresie wykorzystują kompleksowe wsparcie banków inwestycyjnych i doradców transakcyjnych —tłumaczy Rafał Skowroński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Jak rosną firmy - wyniki badań