Jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę

opublikowano: 23-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

20 proc. pracowników nie dostaje pensji w terminie. W jaki sposób mogą uchronić się przed nieuczciwymi szefami?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak często, według raportu Państwowej Inspekcji Pracy, naruszane są prawa pracowników
  • po czym poznać, że szef jest uczciwy, już na etapie szukania pracy
  • jakie pytania warto zadać przyszłemu pracodawcy

Szukanie czy zmiana pracy to dość stresujący moment w życiu. Wiąże się z koniecznością odbycia wielu rozmów kwalifikacyjnych. Kandydaci muszą poświęcić sporo czasu, aby odpowiednio przygotować się do tych spotkań. Powinni się też dowiedzieć, czego mogą się spodziewać po przyszłym pracodawcy. Niestety wciąż nie brakuje nieuczciwych szefów.

Łamanie przepisów BHP

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w ubiegłym roku ponad 46 proc. pracowników doświadczyło nieprzestrzegania przepisów BHP w miejscu zatrudnienia. Natomiast co piąty podwładny nie dostał wynagrodzenia na czas.

– Według najnowszego sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy, w ubiegłym roku doszło do ponad 42 tysięcy naruszeń praw pracowników, to o 6 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Oprócz nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i łamania zasad BHP podwładni doświadczyli również naruszania przepisów o czasie pracy oraz nieprzyznawania należnych urlopów wypoczynkowych. Zadaniem kandydata jest znalezienie uczciwego pracodawcy, który nie dopuszcza do takich sytuacji – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, prezes Personnel Service.

Zwraca uwagę, że na etapie wysyłania CV można sprawdzić firmę, opinie na jej temat i miejsce w rankingach. Warto też porozmawiać z pracownikami, którzy już są tam zatrudnieni.

– Możliwości zweryfikowania, czy firma jest rzetelna, jest sporo – uważa Krzysztof Inglot.

Eksperci Personnel Service’u podpowiadają, jak rozpoznać uczciwego pracodawcę na etapie szukania pracy.

– Nic tak dobrze nie świadczy o przedsiębiorstwie, jak zadowoleni pracownicy, którzy dobrze wypowiadają się o pracodawcy. Media społecznościowe ułatwiają sprawdzenie tych informacji. Może się okazać, że w gronie znajomych kandydata jest osoba zatrudniona w tej firmie. Kiedy już pojawimy się w jej siedzibie na rozmowie kwalifikacyjnej, należy zwrócić uwagę na przebywających tam pracowników. Uśmiechnięta kadra może świadczyć, że przedsiębiorstwem zarządza dobry szef – podkreśla Krzysztof Inglot.

Podczas spotkania rekrutacyjnego warto też zadawać wcześniej przygotowane pytania. Oprócz takich kwestii jak wysokość wynagrodzenia czy benefity pozapłacowe istotne jest zdobycie informacji, czy w firmie jest duża rotacja i dlaczego przedsiębiorca szuka nowego pracownika.

Kultura organizacyjna

Należy pamiętać, że pytania pracodawcy dotyczące wiary, polityki czy planowania potomstwa są niezgodne z przepisami Kodeksu pracy. Rekruter powinien skupić się na doświadczeniu zawodowym kandydata, jego kompetencjach, znajomości języków obcych. Ponadto pracodawca powinien zapewnić badania z zakresu medycyny pracy, szkolenia dotyczące BHP oraz wprowadzające w kulturę organizacyjną firmy.

– W przypadku rzetelnego pracodawcy osoby, które szukają pracy na stanowisku zbliżonym do dotychczasowego w tej samej branży, mogą też liczyć na zachowanie tajemnicy rekrutacji – zaznacza Krzysztof Inglot.

Eksperci Personnel Service’u zalecają, aby już na pierwszym etapie rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzić, czy oferta pracy pokrywa się z zadaniami przedstawianymi przez pracodawcę. Obowiązki wykraczające poza dane stanowisko nie powinny być wymieniane podczas spotkania przez szefa firmy.

– Warto też pytać o możliwość rozwoju w ramach przedsiębiorstwa. Proponowana przez firmę ścieżka kariery, szkolenia, kursy językowe świadczą, że pracodawca chce zatrudnić pracownika na wiele lat – mówi Krzysztof Inglot.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane