Jak rozwiązywać spory zbiorowe

Mikołaj Illukowicz
opublikowano: 07-11-2005, 00:00

Czy pracodawca może kontrolować przebieg referendum strajkowego, chociażby przez udział w liczeniu głosów?

- Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych określa jedynie, że strajk ogłaszany jest przez organizację związkową po uzyskaniu zgody większości głosujących pracowników, jeżeli w głosowaniu wzięło udział co najmniej 50 proc. zatrudnionych w tym zakładzie pracy. Przepisy nie dają zatem w praktyce pracodawcy żadnych instrumentów kontrolnych — zarówno w zakresie przebiegu referendum strajkowego, jak i przy liczeniu głosów.

Jak wyglądają procedury w przypadku ogłoszenia strajku okupacyjnego?

- Strajk okupacyjny nie został przewidziany w przepisach. Można nawet stwierdzić, że ustawa zawiera postanowienia ograniczające poważnie możliwość prowadzenia strajku tego typu — przepisy mówią bowiem wyraźnie, że „organizatorzy strajku mają obowiązek współdziałać z kierownikiem zakładu pracy w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony mienia zakładu pracy oraz nieprzerwanej pracy obiektów i urządzeń (…), których unieruchomienie może stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego lub przywrócenia normalnej działalności zakładu.” Dlatego też działania uczestników strajku, które utrudniałyby lub wręcz uniemożliwiały poruszanie się pracodawcy po terenie zakładu pracy, należy moim zdaniem uznać za sprzeczne z prawem.

Kiedy można ogłosić strajk?

- Strajk można ogłosić dopiero po wyczerpaniu określonych ustawą procedur — a więc rokowań, mediacji (ewentualnie arbitrażu). Ogłoszenie strajku powinno nastąpić co najmniej pięć dni przed jego rozpoczęciem.

Jak traktować ogłoszenie strajku, do którego doszło bez wyczerpania procedur negocjacyjnych?

- Udział w takim strajku — nielegalnym, bo ogłoszonym bez wyczerpania procedur — może zostać potraktowany jako rażące naruszenie obowiązków pracowniczych, a co za tym idzie — skutkować rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Pamiętać jednak należy, że postawienie takiego zarzutu pracownikowi będzie możliwe w zasadzie tylko wtedy, gdy miał on świadomość, że strajk, w którym wziął udział, był nielegalny.

Czy do strajku ostrzegawczego może dochodzić kilkukrotnie?

- Nie. Przepis mówi wyraźnie — organizacja związkowa może zorganizować taki strajk jednorazowo i na czas nie dłuższy niż 2 godziny.

Mikołaj Illukowicz z kancelarii M. Illukowicz i Partnerzy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mikołaj Illukowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Jak rozwiązywać spory zbiorowe