Jak sobie radzićna licytacji

opublikowano: 15-02-2012, 00:00

Rośnie liczba nieruchomości wystawianych na sprzedaż przez komorników. Takie lokale można kupić o 1/3 taniej, ale trzeba się mocno rozpychać łokciami

W styczniu na licytację komorniczą zostało wystawionych około 60 mieszkań w całej Polsce. Na liście znalazło się też kilkanaście domów i działek. Okazja spora, bo cena wywoławcza mieszkania ulokowanego na warszawskiej Woli, wartego ponad 515 tys. zł, wyniosła w pierwszej licytacji niecałe 387 tys. zł. W Krakowie lokal o wartości rynkowej 180 tys. zł wystawiono pod młotek za 135 tys. zł. Jeśli w pierwszym podejściu nie znajdzie się nabywca, cena wywoławcza przy drugiej licytacji spada do 2/3. Trzeba jednak wiedzieć, że w tej ofercie pojawiają się też buble.

W wersji online

Dotychczas o terminie i miejscu licytacji wiedziało niewielu, informacje pojawiały się co najwyżej na tablicach ogłoszeń sądów rejonowych lub na wielu odrębnych stronach internetowych. Dopiero od niedawna na komorników sądowych został nałożony obowiązek podawania do publicznej wiadomości szczegółów nowych licytacji. W tym celu stworzono stronę www.licytacje.komornik.pl. Serwis zawiera wszystkie obwieszenia z całego kraju, które są dostępne również w formie powiadomień e-mailowych. Ogłoszenia publikuje się co najmniej dwa tygodnie przed licytacją. — To oczyszcza reguły gry, ale z drugiej strony zwiększa liczbę uczestników, którzy podbijają cenę wywoławczą. Decydując się na udział w licytacji, trzeba jednak wiedzieć, że nabycie mieszkania tą drogą często oznacza kompromis pomiędzy ceną a standardem lokalu. Chociaż w długi popadają również zamożni — zaznacza Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości w Home Broker.

Na licytacjach wystawiane są także zakłady produkcyjne, magazyny, grunty rolne i budowlane. O ich wartości rynkowej decyduje biegły rzeczoznawca majątkowy, zatem faktyczny stan nieruchomości znacząco wpływa na cenę wywoławczą. Najtańsze są lokale przeznaczone do generalnego remontu. — Choć zdarza się, że rzeczoznawca dokonuje wyceny nieruchomości, do której nie został przez dłużnika wpuszczony. Wówczas szacuje jej wartość, zakładając, że lokal jest w dobrym stanie — przestrzega Bartosz Turek.

Z pełnym portfelem

W licytacji może uczestniczyć niemal każdy, przepisy wykluczają jedynie osoby bezpośrednio związane z postępowaniem, m.in. dłużnika, komornika i ich rodziny oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym. — Licytacja ma charakter publiczny i odbywa się pod nadzorem sędziego sądu rejonowego. Może się odbyć, gdy zgłosi się choć jeden uczestnik. Jest on zobowiązany do wcześniejszego uiszczenia wadium w wysokości 10 proc. przedmiotu licytacji — zaznacza Krzysztof Dolny, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej. W praktyce potrzebna jest też gotówka, bo przy zakupie nieruchomości na licytacji na finansowanie bankowe nie można raczej liczyć, z przyczyn formalnych. Zwycięzca licytacji jest zobowiązany do wpłaty różnicy między wadium a wylicytowaną kwotą w ciągu 14 dni od prawomocnego przybicia.

Lokator gratis

Nabywca zyskuje prawo do nieruchomości. Niestety zdarza się też, że dopełnieniem tego pakietu jest niechciany lokator, najczęściej poprzedni właściciel. „Wyprosić” można go jedynie z sądowym nakazem eksmisji. Procedura taka w praktycemoże trwać nawet cy. Co można zrobić? — Osobie eksmitowan lokalu należy zapewnić p czasowe. Nie jest możli wiązujących przepisów bruk — wyjaśnia mecen szef departamentu pr w Kancelarii Prawnej Ch Lokum zastępcze przez gminę, komorn właściciela. Niewskaz w ciągu sześciu miesię tymczasowego daje ko dokonania eksmisji do gminę noclegowni lub — Natomiast w przy jest najemcą lokalu sta miot licytacji komornic wstępuje w prawa i ob jącego, a wtedy możliw nia eksmisji zależna je stosunku najmu — doda

Pod koniec spółka GTE chomiła d Sportowego ES. System obsługę klien ści umożliwi kładów prze wanie telefo i opłacenie r Atutem E budowa, poz wadzenie k istotnych ni widzenia g pracowników go Totalizato — Rozw wszystkie ob naszego klie modyfikacje tach. Na prz temu jest po 12,5 tys. term ma jest w st nawet 20 t na dynamic sprzedaży — Dąbrowski, nologii GTE Wschodnią i Firma ta nowe termi w branży dr Zmieniła rów pomiędzy te mem, która o poprzez sieć na technolog i 3G, co ozn wanie czasu z do minimum od naciśnięc czątku wydru — Zawsze pleksowe ws terminali, ich wacji po szko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jak sobie radzićna licytacji