Czytasz dzięki

Jak trwoga, to do jedności

opublikowano: 25-03-2020, 22:00

Wczoraj wspominałem, że sposób wprowadzenia w życie ostrego rozporządzenia antywirusowego naturalnie wywołał u mnie déją vu po 39 latach od stanu wojennego.

Podobne wrażenie, ale zupełnie inne i płytsze, sięgające ponad 17 lat, dotyczy deklaracji ośmiu podmiotów o reaktywowaniu Rady Przedsiębiorczości (RP) — poniżej jej wstęp i zakończenie. Byłem przy samym poczęciu dawnej RP, gdy zatomizowane organizacje wydały wspólne oświadczenie przed odlotem premiera Leszka Millera na szczyt Rady Europejskiej 12-13 grudnia 2002 r. do Kopenhagi, rozstrzygający o przystąpieniu Polski do UE. Na fali uniesienia po akcesyjnym referendum jednościowa inicjatywa sformalizowała się 17 listopada 2003 r.

Idea reaktywowania RP wynika także z
niewiary przedsiębiorców w skuteczność RDS.
Zobacz więcej

Idea reaktywowania RP wynika także z niewiary przedsiębiorców w skuteczność RDS. Jakub Szymczuk

Tamtą RP tworzyło jedenaście organizacji, sześć z nich sygnowało deklarację reaktywacji. Uzasadnienie inicjatywy jest bardzo szczytne — w obliczu zagrożenia dla przedsiębiorców rada ma stanowić forum wymiany poglądów oraz przedstawiać propozycje konkretnych rozwiązań, przedkładanych konstytucyjnym organom państwa i zespołowi zarządzania kryzysowego. W tym kontekście logiczne jest pytanie — a czemuż to dawna RP się rozleciała, wytrzymując dwa lata. Skonstruowana została na wzór unijny, z rotacyjnym przewodnictwem oraz przyjmowaniem konkluzji jednomyślnie. Udziałowców szybko jednak poróżnił stosunek do kolejnych rządów i zaczęło się przyjmowanie nie „stanowiska RP”, lecz „stanowiska członków RP”, czyli wybiórczego.

Przyczyny reaktywowania RP zapisane zostały w tytule. Są biegunowo odległe od entuzjazmu sprzed 17 lat, dlatego tym bardziej konieczne jest ostrzegawcze przypomnienie powodów rozpadu dawnej RP. Deklarację podpisały cztery podmioty z ustawowej Rady Dialogu Społecznego (RDS): Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Cztery inne nie są w RDS reprezentowane: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Federacja Przedsiębiorców Polskich i Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Na RDS obraził się piąty należący do niej podmiot, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, pozostając o kilometry również od idei RP. Generalny efekt obecnej sytuacji jest fatalny — do rządu napływają od poszczególnych organizacji niespójne, czasem wręcz sprzeczne opinie o tzw. tarczy antykryzysowej. Dlatego jej finalny projekt został przyjęty przez Radę Ministrów, a w piątek błyskawicznie przejdzie przez Sejm bez jednolitego głosu przedsiębiorców. Reaktywowana RP może się przyda następnym razem…

Deklaracja Rady Przedsiębiorczości

My, szefowie największych organizacji przedsiębiorców i pracodawców w Polsce, kierując się odpowiedzialnością za los Polaków, zagrożonych pandemią i recesją gospodarczą, uznajemy za konieczność reaktywowanie Rady Przedsiębiorczości powołanej pierwotnie 17 listopada 2003 r. Sygnatariusze wychodzą z założenia, że nadzwyczajna sytuacja w polskim państwie wymaga nadzwyczajnych środków i działań. Nie ma czasu na spory, dyskusje i politykowanie. (…) Sygnatariusze Rady Przedsiębiorczości zgodnie podkreślają, że jej skład powinien być systematycznie poszerzany o szczególnie aktywne organizacje gospodarcze, działające w skali kraju lub regionu.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy