Jak ugryźć 16 mld EUR

opublikowano: 11-01-2016, 22:00

Rada ds. innowacyjności chce pomóc innowatorom. StartInPoland np. połączy wynalazców z firmami.

Józef Piłsudski powiedział, że Polska będzie albo wielka, albo nie będzie jej wcale. Albo będziemy mieli innowacyjną gospodarkę, albo byle jaką — tak Mateusz Morawiecki wicepremier i minister rozwoju, sparafrazował marszałka podczas inauguracji Rady ds. Innowacyjności.

Rząd liczy, że dzięki Radzie ds. Innowacyjności nakłady na B+R wzrosną z 0,8 do co najmniej 1,6 proc. PKB. Dziś trzy największe niemieckie firmy wydają tysiąc razy więcej na badania niż trzy największe firmy polskie.
Zobacz więcej

WZORZEC ZZA ODRY:

Rząd liczy, że dzięki Radzie ds. Innowacyjności nakłady na B+R wzrosną z 0,8 do co najmniej 1,6 proc. PKB. Dziś trzy największe niemieckie firmy wydają tysiąc razy więcej na badania niż trzy największe firmy polskie. SŁAWOMIR KAMIŃSKI-AGENCJA GAZETA

— Rząd chce efektywnie zainwestować ponad 16 mld EUR przeznaczonych do 2020 r. na innowacje — mówi Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju odpowiedzialna za projekt. Pierwszym zadaniem rady będzie skoordynowanie instrumentów i programów, które dziś nie są powiązane. Kolejnym — opracowanie systemu zachęt dla przedsiębiorców i świata nauki. Dopełnieniem będzie wpływanie na politykę zamówień publicznych.

— Chcemy pomóc nie tylko przez wparcie finansowe, ale także zapewnienie udziału spółek skarbu państwa i inwestorów prywatnych. Innowacyjne gospodarki są tam, gdzie współpracują nauka, biznes i państwo. Będziemy nie tylko wydawać pieniądze, ale również je inwestować. Chcemy być akuszerem innowacyjnych projektów, a nie tylko księgowym — mówi Mateusz Morawiecki.

Pierwsze efekty i szczegóły zostaną przedstawione za 100 dni. Jednym z wehikułów ma stać się program Inkubator.pl czy StartInPoland, który zbada potrzeby czempionów i wesprze startujących kreatywnych przedsiębiorców. Rząd wprowadzi programy „pierwszej prędkości”, z krótką ścieżką aplikacyjną i łatwe do wdrożenia dla firm. Zmieni też nieco zadania PARP czy PIR.

— W spółkach skarbu państwa jest wielka potrzeba innowacyjności, a w start-upach — konieczność dotarcia z wynalazkami do wiarygodnego i wypłacalnego odbiorcy. Chcemy połączyć te dwie potrzeby. Będziemy do tego wykorzystywać m.in. Agencję Rozwoju Przemysłu, a prezesi spółek skarbu państwa dostaną zadanie, by na poziomie zarządów mianować ludzi, którzy będą w tym procesie uczestniczyć — twierdzi Dawid Jackiewicz, minister skarbu.

Na „100 dni rządu” będą gotowe założenia do ustawy o wspieraniu innowacyjności, która zmieni przepisy w wielu innych ustawach, a projekt ma powstać do końca roku. Będą to m.in. zwolnienia podatkowe.

— Jako pierwszy rząd na świecie w ocenie skutków regulacji będziemy oceniać wpływ ustawy na innowacyjność. Tylko w tym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy 8 mld zł na rozwój nowoczesnych technologii. W poprzednich latach Polska też dużo inwestowała, łącznie około 30 mld zł, ale efekty były opłakane i spadliśmy na ostatnie miejsca w rankingach. Dzięki międzyresortowemu zespołowi ekspertów i praktyków zrealizujemyambitne zadanie, by zakończyć silosowe zarządzanie Polską — mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, uważa, że przyczyną porażki poprzedniej ekipy był brak aktywnego dozoru polityków nad wartością dodaną płynącą z innowacji.

— Zobowiązujemy się, że będziemy to czynili, będziemy robić rynkową weryfikację, przyjmiemy inną perspektywę, bo niektóre projekty nie mogą być realizowane z dnia na dzień — mówi Piotr Gliński.

Innowacja i imitacja

Rada ds. Innowacyjności, biała księga innowacji, ustawa o wspieraniu innowacyjności, zwolnienia podatkowe na działalność B+R, szybka ścieżka dostępu do wsparcia — nie wszystkie zapowiedzi rządu są jego autorskimi pomysłami. Ulgi podatkowe zostały wprowadzone w ramach zmiany ustawy o innowacyjności przegłosowanej przez PO, której nie do końca przychylni byli posłowie PiS (choć trzeba pamiętać, że poziom ulg nie jest według ekspertów zadowalający).

Fundusze venture capital działają już w ramach PARP, ARP czy NCBR. Ekosystem, w którym znajduje się broker innowacji — Platforma Transferu Technologii z informacjami o dostępnych technologiach i potrzebach firm — działa w ARP, a dołączyły do niej m.in. Poczta Polska czy PKP Cargo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu