Jak zaoszczędzić na prądzie

opublikowano: 16-02-2015, 00:00

Niektóre samorządy wzięły się za wydatki związane z oświetlaniem ulic.

W powiecie bydgoskim dzięki grupowemu zakupowi prądu do oświetlania budynków i ulic udało się wynegocjować ceny niższe od rynkowych o prawie 34 proc. Dzięki temu przez rok w kasach powiatu, Bydgoszczy, siedmiu innych gmin, kilku spółek komunalnych, a także Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pozostanie 2,6 mln zł.

Bydgoska Grupa Zakupowa, która startowała we wspólnym przetargu, działa od czterech lat. |ak podkreśla Adam Mackiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy, miasto dzięki grupowemu zakupowi prądu zaoszczędziło przez ten czas 10 mln zł.

Natomiast gmina Hajnówka w woj. podlaskim podeszła do sprawy inaczej i za 1,5 mln zł, które uzyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zainstalowała 470 energooszczędnych ulicznych lamp LED. Ma to przynieść gminie rocznie 250 tys. zł oszczędności.

Nowe lampy zamontowano w październiku na około jednej piątej ulicznych latarni w Hajnówce. Według wstępnych szacunków w listopadzie i grudniu zaoszczędzono dzięki temu około 80 tys. zł. Przed instalacją urządzeń miasto za oświetlenie ulic płaciło rocznie około 731 tys. zł brutto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu