Jak zapewnić środki na realizację kontraktu?

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 15-11-2011, 00:00

Finanse MSP

Zdarza się, że podpisanie dużego kontraktu przez przedsiębiorstwo wiąże się nie tylko z dużą szansą na rozwój, ale także potrzebą pilnego sfinansowania zasobów i materiałów potrzebnych do realizacji zamówienia. Z pomocą przychodzi usługa prefinansowania kontraktu.

Weźmy pod uwagę przypadek, gdy przedsiębiorstwo podpisuje z odbiorcą duży kontrakt, który standardowo wymaga finansowania kredytem bankowym. Przypadki, gdy wielkość negocjowanego kontraktu jest w stanie podwoić czy potroić roczny obrót przedsiębiorstwa, nie są zbyt częste. Niejednokrotnie problemem jest także finansowanie realizacji średnich kontraktów czy też zamówień. Faktoring odwrócony, odraczający spłatę pojedynczych wierzytelności, może nie być tu tak wydajnym i elastycznym narzędziem jak prefinansowanie kontraktu.

W rozwiązaniu tym bank ocenia od strony formalnej podpisany przez przedsiębiorstwo kontrakt i ustala maksymalną zaliczkę, jaką jest w stanie wypłacić w ramach kredytu celowego, przeznaczonego na finansowanie zakupów towarów i usług niezbędnych do wykonania konkretnego zamówienia. Z uwagi na bardziej szczegółowy monitoring wykorzystanych w ramach linii kredytowej środków istnieje możliwość przyznania przedsiębiorstwu większych limitów kredytowych niż w przypadku aplikowania o zwykły kredyt obrotowy czy kredyt w rachunku bieżącym. Bank na zlecenie przedsiębiorstwa dokonuje bezpośrednich płatności do uzgodnionych w umowie prefinansowania dostawców, badając wcześniej związek przedstawionych do płatności faktur zakupowych z kontraktem.

Naturalnym zabezpieczeniem takiej konstrukcji jest cesjaprzyszłych wierzytelności z kontraktu sprzedażowego. Istotna jest także duża elastyczność produktu: można wmontować w tę konstrukcję zarówno dyskonto wierzytelności z regresem/bez regresu, jak również faktoring odwrócony, co w rezultacie może podwyższyć zrealizowaną na kontrakcie marżę. Jest to niewątpliwie ważny argument cenowy. Przedsiębiorstwo może się starać o kontrakty niskomarżowe, ponieważ dzięki odpowiedniej konstrukcji transakcji z wykorzystaniem produktów finansowania handlu wygeneruje w ostatecznym rozrachunku pożądaną stopę zwrotu.

Prefinansowanie kontraktu idealnie sprawdza się w rozliczeniach krajowych, jak i międzynarodowych, gdzie dodatkowo można wykorzystać akredytywę obcą czy też gwarancję bankową, jako dodatkowe zabezpieczenie płatności za wykonany kontrakt.

Tomasz Wójtowicz

dyrektor departamentu finansowania handlu BRE Bank

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu