Jak zarabiać w każdych warunkach

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 21-11-2012, 00:00

Ostatnie 4 lata nie były łatwe dla większości funduszy inwestycyjnych obecnych na naszym rynku.

Wypracowanie dodatnich stóp zwrotu na rynku akcji czy obligacji w tym czasie było nie lada wyzwaniem. Odpowiedzią na problemy dużej zmienności posiadanych w portfelu aktywów miały być fundusze typu absolute return, deklarujące osiąganie zysków bez względu na koniunkturę na rynkach finansowych. Porównując ich historyczne stopy zwrotu, z przykrością należy stwierdzić, że przyjęte cele inwestycyjne rzadko udało się zrealizować.

Powodów słabych wyników funduszy absolute return należy upatrywać w samej konstrukcji funduszy. W większości przypadków ich spektrum inwestycyjne ogranicza się do zaledwie kilku głównych klas aktywów, np. akcji i obligacji. Wydaje się zatem, że określenie absolute return zostało w przypadku wielu funduszy z polskiego rynku przyznane na wyrost. Bardziej odpowiednie byłoby określanie ich mianem funduszy aktywnej alokacji. Gorszy jest jednak fakt, że w świadomości wielu klientów pojęcie funduszu absolute return zostało silnie zdeprecjonowane.

Na szczęście, powiedzenie, że „każdy kot jest w nocy czarny”, jest prawdziwe tylko w połowie. Na polskim rynku można znaleźć fundusze, którym rzeczywiście można przyznać miano absolute return. Ich spektrum inwestycyjne jest bardzo szerokie, zarówno pod względem dywersyfikacji geograficznej (rynki finansowe całego świata), jak i posiadanych w portfelu klas aktywów (akcje, obligacje, waluty, towary, stopy procentowe itd.).

Co więcej, wyróżnia je bardzo rygorystyczne podejście do kwestii ryzyka. To wszystko sprawia, że w ostatnich latach fundusze te faktycznie generowały solidne i dodatnie stopy zwrotu, a krzywa kapitału jest stosunkowo płaska. Istnieje więc szansa na odbudowanie pozytywnego wizerunku dla funduszy starających się osiągać zyski bez względu na koniunkturę na rynkach finansowych.

PIOTR KRAWCZYŃSKI

PZU Inwestycje

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Jak zarabiać w każdych warunkach